Ha hiszik, ha nem, csak növényi eredetű alapanyagokból is rendkívül ízletes és változatos fogásokat készíthetünk. Kiegészíthetjük még kevés tejtermékkel, tojással is, de ezek inkább csak kísérők legyenek, ne alkossák az ételek gerincét. Ami viszont a legfontosabb: az alapanyagok legyenek frissek, lehetőleg szezonálisak és hazaiak, illetve megbízható forrásból származzanak.
Könnyű saláta
Célszerű és hasznos, ha minden étkezésünket nyers ételekkel vezetjük be (ennek miértjére egy későbbi cikkünkben hamarosan visszatérünk). Télen hagyjuk a paradicsomot, paprikát és uborkát a hipermarketek polcain, válasszunk inkább az évszaknak megfelelő zöldségeket! Kellő kreativitással ezerféle salátát összeállíthatunk. Egyszerű és ízletes például a reszelt alma-cékla saláta savanyú káposztával összekeverve, zöldpetrezselyemmel megszórva, esetleg pár gerezd dióval díszítve. A salátát célszerű akkor elkészíteni, mikor már a fazékban rotyog a levesünk, főételünk.
Tápláló levesek
Téli estéken mindig jólesik munkából hazajövet egy gőzölgő, sűrű, testes leves . A vegyes zöldséglevesek szinte bármilyen zöldségből elkészíthetőek, változatosságukat a felhasznált fűszerek is fokozzák. A krémleveseket nem feltétlenül kell tejjel-tejszínnel sűríteni; akkor a legízletesebbek, ha csak saját anyagból történik a sűrítésük – nemes egyszerűséggel turmixgép vagy botmixer segítségével. Levesbetétként használhatunk pirított kenyérkockát, kukoricagaluskát, hajdinát, rizst – fő a változatosság! Bátrabbak apróra vágott nyers zöldségdarabkákkal is kísérletezgethetnek!
Egyszerű főfogás
A legfőbb alapanyagcsoportok: zöldségek, gabonafélék, hüvelyesek, olajos magvak, és a gomba. A szója- és gabonaalapú húspótlókat is kipróbálhatjuk, de ne kerüljenek túlsúlyba. A legtöbb magyaros egytálétel elkészíthető vega verzióban is, illetve sokféle nemzet konyhájából választhatunk.
Kímélő desszert
Jeles napokon vagy „jutalomfalatként engedjük meg magunknak a desszerteket is! Itt is a gyorsan elkészíthetőek viszik el a pálmát: sült, mézes dióval töltött alma (de anélkül is finom), sütőtök, házi készítésű pudingok kukoricakeményítőből és gyümölcsökből, növényi tejjel felfőzve. Édesítéshez használhatunk mézet, nyírfacukrot vagy steviát. Népszerű édesség a kész gyümölcsjoghurtnál egészségesebb és finomabb, gyümölcspürével dúsított joghurt vagy szójajoghurt.
A vega konyha elképesztő változatossággal kecsegtet, korlátok szinte nem léteznek, akár vegetáriánus, akár vegán étrenddel kísérletezünk. Hagyjuk az egzotikus alapanyagokat, ám ismerjünk meg a régen elterjedt és manapság újra felfedezett hozzávalókat is (csicsóka, hajdina stb.). Leljük örömünket ezekben a rendkívül ízletes, könnyen elkészíthető és egészséges ételekben!