Hol mit sütnek karácsonyra? Nézzük a legjobb recepteket!

Eldöntötte már, mit süt idén karácsonyra? Adunk néhány ötletet, amivel úgy érezheti, a francia riviéra vagy épp az olasz Alpok hangulatát teremti meg sütemény formájában. Lássuk, mi a kínálat!

A karácsony közeledtével egyre több háziasszony kezd el keresgélni a jól bevált vagy épp a legújabb ünnepi receptek között, hogy megörvendeztethesse hozzátartozóit. A karácsonyi desszertek hagyományát nemzetenként őrzik, egyediségük a felhasznált alapanyagban, a fűszerezésben egyaránt fellelhető.

Nézzük, kik hogyan készítik azt a bizonyos fenséges ünnepi süteményt!

Az öreg kontinensen

Kezdjük a jól ismert bejglivel, ami hazánkban elengedhetetlen része a téli ünnepnek. Készíthetjük kelt vagy omlós tésztából, mákkal, dióval, gesztenyével töltve, mazsolával, almával, mézzel ízesítve. Egészségrecept rovatunkban Barna Barbara nevű olvasónk osztotta meg a .

A karácsonyi puding az angolok kedvence. Marhafaggyú, mazsola, aszalt gyümölcsök, liszt, zsemlemorzsa, szegfűszeg, fahéj, szerecsendió mindenképp kell hozzá, ezenkívül néhány evőkanál brandy és néhány óra a gőzöléshez. A népi hagyomány szerint ha valaki 13 adag karácsonyi pudingot 13 különböző helyen megeszik, annak a következő éve szerencsés lesz. Csak bírja szusszal!

Skóciában az ünnep alkalmából karácsonyi palacsintát készítenek, amelyet tálaláskor vaníliakrémmel öntenek le és tejszínhabbal teszik díszesebbé. Íme a recept:

Skót karácsonyi palacsinta (kb. 4 személyre) Hozzávalók:10 dkg margarin, 1,5-2 dl tej, 2 db tojás, 10 dkg cukor, 25 dkg liszt, 10 dkg szárított és kandírozott gyümölcsök, só, mézeskalács fűszerkeverék. Elkészítése: Habosra keverjük a cukrot, tojást, olvasztott vajat, tejet a főszerekkel, majd belekeverjük a lisztet és a gyümölcsöket. Serpenyőben olajon vagy margarinon apró tallérszerű palacsintákat sütünk belőle. Tálaláskor leöntjük vaníliakrémmel, és tejszínhabbal díszítjük.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A franciáknál a karácsonyi édességek elmaradhatatlan alkotója a csokoládé. Legnevezetesebb ünnepi süteményük a Buche de noel, vagyis a csokoládés fatörzs. Ennek az alapja egy rummal ízesített piskóta, amelybe vajból, cukorból, tojásból készült, kakaóval, valamint reszelt narancshéjjal ízesített krémet töltenek. Ugye milyen jól hangzik? Lássuk a receptet!

Francia csokoládés fatörzs (12 szelethez) Hozzávalók a tésztához: 6 db tojás, 12 dkg cukor, 7 dkg rétesliszt, 3 dkg kakaópor, 3 evőkanál rum, 1/2 kávéskanál szódabikarbóna. Hozzávalók a krémhez: 20 dkg margarin, 15 dkg cukor, 3 db tojás, 3 dkg kakaópor, reszelt narancshéj. Elkészítése: A tojások sárgáját a cukorral és a szódabikarbónával habosra keverjük, majd hozzáadjuk a lisztet, a kakaóport és a felvert tojásfehérjét. Tepsiben kb. ujjnyi vastagságú tésztát sütünk belőle (10 perc). Ha kész, kiborítjuk a tepsiből, és meglocsoljuk a rummal, majd a tésztát feltekerjük, és hűlni hagyjuk. Közben elkészítjük a krémet: a cukrot elkeverjük a tojásokkal és a kakaóporral, ízesítjük reszelt narancshéjjal és gőz fölött sűrű krémmé főzzük. Megvárjuk, míg langyosra hűl, és kikeverjük puha margarinnal. A feltekert tésztát szétnyitjuk, rákenjük a krém felét, majd visszatekerjük. A maradék krémmel kívülről is bekenjük. Villával bevagdoshatjuk, és a krémből göcsörtöket formázhatunk rá, hogy fa kinézetű legyen. 8-10 órára hűtőbe tesszük a fogyasztás előtt. Franciaország déli részén jellemző még az úgynevezett 13 karácsonyi desszert, amely 13 különféle csemegéből (mazsola, birsalmasajt, nugát, marcipán, dió, mogyoró, mandula, füge, datolya, kandírozott citrom, aszalt szilva és körte) áll.

A németek karácsonyi desszertje a Stollen, valamint a gyümölcskenyér. Előbbi leginkább briósra hasonlít, különlegességét az adja, hogy a kelt tésztába vaníliát, valamint kandírozott narancs- és citromhéjat sütnek, majd az egészet rummal ízesítik. A német gyümölcskenyeret sokszor jóval az ünnepek előtt elkészítik, íme a recept:

Német gyümölcskenyér Hozzávalók: 25 dkg liszt, 12 dkg cukor, 12 dkg margarin, 4 db tojás, 25 dkg aszalt gyümölcsök, 5 dkg mazsola, 5 dkg dió, 5 dkg csokoládé dara, 1 csomag vaníliás cukor, 1/2 csomag sütőpor, 2 teáskanál mézeskalácsfűszer, 3 evőkanál pálinka, citromhéj, só, zsemlemorzsa. Elkészítése: Az aszalt gyümölcsöket és a diót apróra vágjuk. A margarint elkeverjük a cukorral, a vaníliás cukorral, a citromhéjjal, a fűszerkeverékkel, a sóval, majd hozzáadjuk a tojásokat. Aztán beletesszük a lisztet, a sütőport, ízesítjük a pálinkával, és a végén hozzákeverjük az aszalt gyümölcsöket, diót, mazsolát és csoki darabokat is. Kivajazott, zsemlemorzsával megszórt őzgerincformába tesszük a masszát, és kb. 1 óra alatt készre sütjük.

Olaszország nemhiába híres a konyhaművészetéről: a tésztaételek mellett a karácsonyi desszertek palettája is igen változatos képet mutat. A számtalan téli édesség jellemző alapanyaga a csokoládé, a mogyoró, a mandula, a mazsola, a kandírozott gyümölcsök és a méz. A világhírű tiramisu mellett a csokoládés kuglóf, a mandulás piskóta és a fenyőmaggal szórt csillag alakú sütemény is az ünnepi választék része.

Dániában tejberizs az ünnepi desszert azzal a módosítással, hogy elrejtenek benne egy mandulaszemet. Aki megtalálja, az egy szerencsemalacot kap ajándékba. Különösen Nápolyban kedvelt a roccocco keksz, ami nem más, mint egy kemény mandulás sütemény, amelyet fogyasztáskor vörösborba mártogatnak, valamint a struffoli, ami a mi bejglinkhez hasonlít leginkább. A karácsonyi olasz csemegékhez tartozik a pan papato, ez a zsemle formájú, dióból, mandulából, mogyoróból és mézből készült csokoládés sütemény is.

A skandináv országokban nagyon szeretik a fűszeres süteményeket: Svédországban például sáfrányos mazsolás kalács és gyömbéres csokis kekszes sütemény, a norvégoknál mézeskalács, valamint mandulás, vaníliás tallér kerül az ünnepi asztalra.

És az újvilágban

Amerikában az ünnepi desszertek elmaradhatatlan kelléke a tejszín. Legismertebb ezek közül a rumos tejszínes datolyatorta, a tejszínes szilvakrém, valamint az almával vagy sült tökkel töltött lepény, aminek a tetejére tejszínhabot tesznek.

Bármely nemzeti különlegességet választjuk idén karácsonyra, mérjük fel jól a készítendő mennyiséget, és készüljünk fel időben a hozzávalók beszerzésére!

Forrás: MDOSZ hírlevél

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.