Több alapvető élelmiszer mellett a friss tej áfakulcsa is csökkent január elsejétől: 18 százalékról 5 százalékra. A nagy üzletláncok már ígéretet tettek, hogy az áfacsökkentést továbbítják a vásárlók felé, így ezeknek a termékeknek az ára is csökkent, vagy csökkenni fog. Nem minden tejre vonatkozik azonban az áfacsökkentés - hívta fel a figyelmet a blokkk.com információi alapján az Origo .
Népszerű az ESL és UHT
Megtévesztő lehet ugyanakkor, hogy a hosszabban eltartható ESL-tejre is azt írják, hogy friss tej, az ára mégsem lett alacsonyabb - mivel ugyanis az áfacsökkentés csak a friss tejre vonatkozik, az ESL és UHT termékek áfája változatlan maradt.
A portál szerint a magyar fogyasztók évente mintegy 150-160 liter tejnek megfelelő tejterméket fogyasztanak átlagosan, ennek a mennyiségének ugyanakkor csak mintegy 20 százaléka a friss tej, a fennmaradó 80 pedig az ESL és az UHT kategóriába tartozik. Emiatt a Tej Szakmaköz Szervezet és Terméktanács javasolja ezeknek a termékeknek az áfacsökkentését is, a túróval és tejföllel egyetemben, melyeket egyébként szinte kizárólag magyar alapanyagból állítják elő.
Mitől lehet friss a tej?
Az Élelmiszerkönyv csak akkor engedi meg a friss minősítés használatát, ha kizárólag 72 °C hőmérsékleten 15 másodpercig, vagy ezzel egyenértékű módon hőkezelik, pasztörizálják a tejet. Pasztőrözésnek tekinthető a magas hőmérsékleten végzett pillanathevítés is, 100 °C alatti hőmérsékleten.
Az ESL hőkezelés azonban az Élelmiszerkönyv előírásai szerint 100 °C felett történik, legfeljebb 134 °C hőmérsékleten, legalább 0,1 másodpercig.Tehát az ESL tej nem nevezhető friss tejnek, mivel a megengedettnél magasabb hőmérsékleten hőkezelik. Az UHT tej hőkezelése 134 °C felett történik, tehát ez sem számít friss tejnek.