A keresztény szokások szerint húshagyó kedd a nagyböjtöt megelőző utolsó nap, amikor még utoljára ehetünk húsos ételeket és rendezhetünk nagy lakomákat. Ezen a napon még nagy mulatságokat és fesztiválokat rendeznek szerte a világban. Nagy-Britanniában például kifejezetten "Palacsinta napnak" hívják ezt a keddet, így a farsang "farkán". Ez apropóból nemcsak egészséges palacsintás receptgyűjteménnyel szolgálunk, de a különféle ételérzékenységek és -allergiák esetén bevethető főzési tippekkel is szolgálunk. Éljen a palacsinta!
Variációk palacsintára
A húsos palacsinta klasszikusa sertés helyett pulykából is ízletesen elkészíthető, energiaszegényebb kivitelben, ehhez ajánljuk dietetikusunk által is véleményezett olvasói receptünket .
Hasonlóan energiaszegény a csirkés verzió , melyet teljes kiőrlésű lisztből elkészítve az emésztésre is jó hatású, rostdús fogást kapunk.
A gyümölcsös palacsinták is új ízeket és kombinációkat hozhatnak a kakaós, lekváros és fahéjas töltelék után! A almás, almadzsemes palacsintareceptünk is, mely B-vitamin-tartalma miatt kerülhet fel az egészséges ételek listájára.
Az emésztésre is jó hatással lehet egy finom zöldséges palacsinta : a benne levő zöldséges töltelékért szervezetünk is hálás lesz.
Laktózérzékenyeknek
Akinek mellőznie kell a tejet étrendjéből, készíthet palacsintatésztát tej nélkül is, pusztán szóda hozzáadásával, ám ha mindenképpen keverne a tésztába valamiféle tejpótlékot, a kissé felvizezett zabtejszín, illetve a kókusztej, szójatej is bekerülhet a tésztába, a szódával felesben. Ha a töltelékbe is tejtermék kívánkozik, a fentiek ugyancsak kiváló helyettesítőnek bizonyulnak, ugyanígy alternatíva lehet a joghurt helyett a szójajoghurt, tejszín esetén pedig a kifejezetten növényi zsiradékból készülő habspray-k.
Cukorbetegeknek
A reformpalacsinta receptjét kifejezetten cukorbetegeknek ajánljuk, mivel a benne levő búzacsíra és a teljes kiőrlésű liszt miatt szénhidráttartalma pedig lassabban szívódik fel.
Gluténérzékenyeknek
Nagyobb probléma lehet a liszt helyettesítése lisztérzékenység esetén, ám nem kivitelezhetetlen! Megfelelő alternatíva lehet a fehér liszt helyett ugyanis a gluténmentes lisztkeverék, ami bioboltokban és drogériákban is beszerezhető. Egyéni ízlés alapján azonban a tészta összetevői kikísérletezhetők, ehhez bátran próbáljuk ki a kukoricalisztet ugyanúgy, mint a hajdinalisztet, a rizslisztet vagy a zabpehelylisztet. Mivel ezekből a lisztpótlékokból nem mindenki tud vékony tésztát sütni, próbálkozzunk a kisebb és vastagabb amerikai palacsintával!
Ennek egyik kiváló alapreceptje szerint 40 deka lisztkeveréket keverünk el 2 csomag sütőporral, egy teáskanál sóval, egy evőkanál kristálycukorral, külön tálban pedig 6 dl tejet, 2 tojást és 10 deka olvasztott vajat, majd a száraz hozzávalókkal összedolgozzuk, és zsiradék nélkül kisütjük.
Tojásallergiásoknak
Egészség-receptjeink között azok is találnak alapreceptet , akik kénytelenek száműzni a tojást konyhájukból. A recept zabtejjel is működik, akár a zabpehelylisztet is elhagyva, csak fehér lisztet használva.
Jó étvágyat kívánunk!