Húspótló vagy -analóg: mi a helyes elnevezés?

Napjainkban mind nagyobb teret hódít a növényi alapú táplálkozás, beleértve azokat az élelmiszereket is, amelyek a hagyományosan húsból készülő ételek növényi alternatíváiként kerülnek a tányérra. Miközben azonban egyre többen fogyasztják ezeket, jószerével még egységesen elfogadott szavunk sincs rájuk.

Újabb felmérések szerint az európai lakosság 10-30 százaléka már nem vallja magát teljes mértékben húsevőnek. Mára a flexitariánusok – a vegetarianizmus egy rugalmasabb, flexibilisebb irányzata – váltak a második legnagyobb táplálkozási csoporttá. Nem véletlen tehát, hogy egyre több olyan élelmiszer jelenik meg a kereskedelmi forgalomban és a gyorséttermi láncokban, amely növényi alapanyagokból készül, de a húsok és húskészítmények színét, állagát, ízét hivatott utánozni – olvasható a laboratorium.hu cikkében. Mint azt korábban megírtuk, a magyarok 5 százaléka rendszeresen fogyaszt ilyen készítményeket, illetve az emberek többsége nem zárkózna el attól, hogy legalább kipróbálja ezeket.

vegetariánus hamburger, növényi alapú táplálkozás
Egyre népszerűbbek a növényi alapú húspótlók, de egységes elnevezésük még nincs. Fotó: Getty Images

Dacára a növekvő népszerűségnek, egyelőre nem alakult ki egységes szóhasználat a termékcsoport megnevezésére. Az angol szakirodalom és szaksajtó a „plant-based meat alternatives” kifejezést használja, amely magyarra fordítva növényi alapú húsalternatívát jelent. Emellett a köznyelvben akár szójakolbásszal, vegetariánus hamburgerrel és egyéb hasonló frázisokkal is találkozhatunk. Itt viszont már felmerül a kérdés, hogy ezek vajon nem tévesztik-e meg bármilyen módon a fogyasztókat. Bánáti Diána és Gyimes Ernő, a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kara Élelmiszermérnöki Intézetének kutatói a közelmúltban éppen azt vizsgálva jelentettek meg tanulmányt az Élelmiszervizsgálati Közlemények című folyóiratban, hogy mely megoldás lehet a legjobb az említett problémára.

A kutatócsoport célja az volt, hogy szélesebb körben elfogadott, a fogyasztók által is könnyen megérthető elnevezések terjedjenek el. Összesen 58 magyar anyanyelvű élelmiszer-tudományi, élelmiszer-technológiai, táplálkozástudományi szakember, valamint ipari szakértő bevonásával folytattak le kérdőíves felmérést a növényi alapanyagokból készült és hústerméknek látszó élelmiszerek elfogadható magyar elnevezéséről. Eredményeik alapján a szakmailag legelfogadottabb megoldásnak a húshelyettesítő és húspótló kifejezéseket tekinthetjük, míg a húsjellegű, -analóg és -imitátum kevésbé javasolt forma. Ami pedig a jelzőt illeti, a növényi alapú általánosságban mindenképpen elfogadottabb, mint a zöldségalapú.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.