Igaz az öt másodperces szabály?

Anthony Hilton mikrobiológus professzor és diákjai úgy találták a kísérletek során, hogy a földre esett ennivaló mielőbbi felkapása valóban védhet a kórokozók rátelepedése ellen - a köztudatban elterjedt "öt másodperces szabálynak" tehát akár tudományos magyarázata is lehet.

"A földre esett élelmiszer elfogyasztása továbbra is fertőzésveszéllyel jár, mivel a következmény az adott helyen éppen jelenlévő baktériumok összetételétől függ" - magyarázta az angliai Aston Egyetem szakértője. "Eredményeink azonban némi megkönnyebbülést jelenthetnek azok számára, akik hosszú ideje alkalmazzák az öt másodperces szabályt, hogy az azon belül padlószőnyeg esetén a legelenyészőbb" - tette hozzá a kutató.

Meg lehet enni a leesett ételt? (Fotó: Europress)

Hilton professzor és hallgatói figyelemmel kísérték, hány kórokozó került a pirítósra, a tésztára, a süteményre és a cukorkára, miután azok szőnyegre, parkettára vagy padlólapra estek. A kutatók kifejezetten E. coli és nyomokat kerestek a 3 és 30 másodperc közötti ideig lent tartott élelmiszerekre. Az idő és a padló típusa egyaránt szerepet játszott a baktériumok megtelepedésében. Minél tovább maradt odalent az étel, annál több kórokozó került rá. A laminált padló és a kövezet bizonyult a legkedvezőtlenebbnek 5 másodpercnél hosszabb idő és ragadós élelmiszer esetén.

Hilton professzor és diákjai kérdőíves felmérést is készítettek arra vonatkozóan, hogy az emberek hajlandóak-e megenni a leesett ételt. "Meglepő módon a megkérdezettek többsége boldogan elfogyasztja a leesett élelmiszereket, főleg a nők. Az öt másodperces szabálynak pedig rendkívül sok híve van, ami talán mégsem mendemonda ennek fényében" - nyilatkozta a szakértő. Az eredmények mindaddig előzetesnek tekintendőek, amíg nem kerülnek közlésre egy szakfolyóiratban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.