Így lehet pazarlásmentes a húsvét

Hamarosan itt a húsvét, ezért mutatunk neked néhány olyan tippet, amit az ünnepi készülődés során is alkalmazhatsz, ha szeretnéd elkerülni az ételpazarlást.

Valószínűleg már te is lázasan készülődsz a húsvétra, tervezgeted az ünnepi menüt és a vendégváró falatokat. Ilyenkor azonban könnyen túlvállalja magát az ember – ennek pedig általában nemcsak alapos kimerülés, hanem sok, többnyire kidobásra ítélt ételmaradék is az eredménye. Az ételpazarlás azonban még az ünnepi időszakban is megelőzhető, csupán a szakértők néhány tanácsát kell megfogadnod hozzá.

„Egyszerűbb menüvel kevesebb a pazarlás”

Az alábbi infografikát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék Nélkül programjának Facebook-oldalán osztották meg. A képen több hasznos tanácsot és viszonylag könnyen betartható tippet olvashatsz.

pazarlásmentes húsvét

A fentiek mellett azonban még sok más javaslattal is készült a Nébih az ünnepi pazarlás csökkentése érdekében, amelyeket az oldalukon megjelent cikkben foglalták össze. Az alábbiakban ezek közül szemezgetünk.

A tudatos tervezés a kulcs

Az ünnepi menü megtervezése előtt mindenképpen nézz körül a kamrában és a fagyasztóban, az ott fellelhető alapanyagok ugyanis jó kiindulópontot jelenthetnek. Törekedj az egyszerű, kevesebb hozzávalót igénylő menüt összeállítására – ezzel magadat és a pénztárcádat is megkíméled.

Gyakran nehéz előre megmondani, hogy mennyi locsoló érkezik majd hétfőn. Ezért a legjobb, ha tartós, jól tárolható vendégváró falatokkal – például pogácsával, sajtos tallérral vagy linzerrel – készülsz. Ha pedig nagy családi ebédet tervezel, érdemes előre megbeszélni és szétosztani egymás között, hogy ki mit hoz, és a maradékot is ugyanebben a szemléletben csomagold majd el a vendégeknek.

húsvéti ételek
Egy kis odafigyeléssel az ünnepi időszakban is megelőzheted a PAZARLÁSt. Fotó: Getty Images

A maradékok új élete

A megmaradt főtt sonka több napig is eláll a hűtőszekrényben, így bátran használd fel az ünnepek elmúltával új ételek készítéséhez. Lehet belőle például szendvicskrém vagy sonkás tészta, esetleg gazdagíthatod vele a krémleveseket és a rakott ételeket. Az édes, húsvéti kalácsból készülhet kalácsfelfújt vagy máglyarakás, a megmaradt csokinyuszik pedig forró csokiként, brownie-ként vagy csokis kekszként kaphatnak új életet.

Húsvét: így előzd meg, hogy cukorsokkot kapjon a gyerek
Csokitojás, csokinyuszi, gumicukor, húsvéti sütemények és egyéb nyalánkságok – az ünnep alatt a gyerekek jellemzően sokkal több cukrot fogyaszthatnak, mint az év egyéb napjain. Mutatjuk, hogyan hat mindez a kicsik szervezetére, illetve tippeket adunk az úgynevezett cukorsokk megelőzéséhez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mi legyen a festett tojásokkal?

A megmaradt húsvéti tojásból is számtalan fogást készíthetsz, például tojáskrémet reggelire, illetve Stefánia-szeletet, tojásos salátát és rakott krumplit ebédre – olvasható a Nébih cikkében. „A festett, főtt tojás hűtőben egy hétig eltartható, az így tárolt tojást nyugodtan el is lehet fogyasztani. Mindez azonban csak akkor igaz, ha a tojás legfeljebb 2 órán keresztül volt szobahőmérsékleten” – ezt pedig már a Rizikometer írja Facebook-posztjában.

Ha nem hűtötted megfelelően a festett tojást, ne edd meg – így már csak húsvéti locsolóajándéknak vagy asztali dísznek jó. Fontos továbbá, hogy a tojások beszínezéséhez kizárólag a boltokban beszerezhető, élelmiszerszínezéket tartalmazó tojásfestéket vagy természetes színezőanyagot – például vörös- vagy lilahagyma héjat – használj, ha az ünnep alatt szeretnéd megenni a főtt tojásokat. Textilfesték és más célra készült festék használata tilos és veszélyes!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.