Így lesz szívbarát a grillszezon

Hogy a finom fogások a szívünknek is egészségesebbek legyenek, érdemes a következőket betartani.

Ha jó idő, akkor grillezés, és ha grillezés, akkor hamburgerek, hotdogok, kolbászok, kukorica… csupa finomság, de ezek sajnos telített zsírban és nátriumban is gazdagok, nem kis kockázatot jelentve egészségünkre, például szívünk egészségére. Hogy idén szívbarátabb legyen a grillszezon, érdemes az alábbi egyszerű tanácsokat megfogadni.

Vásároljunk egészségesebb húsokat!

A szakemberek sem javasolják, hogy a zsíros vörös húsokhoz ragaszkodjunk. Ha mindenképp marhahúst szeretnénk grillezni, akkor válasszuk inkább a soványabbat. Érdemes viszont csirkét és halat is grillrácsra dobni, mert megfelelő pácban, illetve jó fűszerezéssel ezek is mennyeiek!

Süssük minél kevesebb ideig a húsokat

Előfőzéssel vagy feldarabolással tegyünk azért, hogy a húsok minél kevesebb időt töltsenek a grillrácson. A szakemberek szerint a rákos megbetegedésekkel és szív- és érrendszeri betegségekkel összefüggésbe hozott káros vegyi anyagok annál tovább halmozódnak fel, minél tovább, illetve minél magasabb hőmérsékleten sütjük a húsokat. Az elszenesedett széleket sem érdemes elfogyasztani, ezenkívül ne hagyjuk, hogy sokáig csöpögjön a zsír a hőforrásra, mert az is növelheti a káros vegyi anyagok mennyiségét.

grillezés
Nem csak húsok kerülhetnek a grillrácsra. Fotó: Getty Images

Fűszerezéssel is védhetjük egészségünket

Egy J. Scott Smith, a manhattani Kansasi Állami Egyetem élelmiszertudományi professzora által vezetett, még nem publikált kutatás szerint, ha a húshoz grillezés előtt borsot és más fűszereket adunk, az nagymértékben csökkentheti a káros kémiai reakciókat. Ha húspogácsát sütünk, érdemes a külső részét beszórni borssal, mert a kémiai reakciók a magas hő hatására jönnek létre, amely nem jut be a hús belsejébe.

Smith kutatásai szerint a bazsalikomot, zsályát, kakukkfüvet, rozmaringot, oregánót és majoránnát tartalmazó pácok ugyanolyan hatékonyak lehetnek, mint a fekete bors. A fűszerekben, például a fokhagymában és a paprikában található antioxidánsok szintén segíthetnek megakadályozni a kémiai vegyületek képződését. Fűszerezéssel ráadásul a só mennyiségét is csökkenthetjük, ami még szívbarátabbá teheti a grillételeket.

Szívbarát köretek

Teljes kiőrlésű zsemlével, babsalátával is tálalhatjuk a grillezett húsokat. Ez utóbbihoz válasszunk alacsony sótartalmú babkonzervet, vágjunk bele hagymát, paradicsomot, friss petrezselymet. És ne felejtsük el megenni a zöldségeket – ne csak a kukoricát. Bár a legnagyobb sztár kétségkívül mindig az édes, roppanós kukorica, de grillezzünk mellé édesburgonyát, zöldpaprikát, hagymát, cukkinit, padlizsánt. Amikor ételt szedünk, érdemes a tányér felére zöldségeket és salátát, a másik felére pedig húst szedni. Így garantáltan tettünk egy nagy lépést azért, hogy szívbarátabb grillvacsorát fogyasszunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.