Így együnk korunknak megfelelően

Annak érdekében, hogy az évek múlásával is egészségesek és fittek maradhassunk, fontos, hogy mindig gondoskodjunk az életkorunknak megfelelő tápanyag-szükségletekről.

Egy korábbi cikkünkben már sorra vettük, hogy bőrünknek mi mindenre van szüksége az évek múlásával, most pedig annak járunk utána, hogy a különböző életkorokban milyennek kellene lennie az ideális étrendnek.

Huszonévesen

Figyeljünk a kalóriákra!

Huszonévesen vagyunk a legaktívabbak, ekkor pörög leginkább az anyagcserénk is, így ebben az időszakban általában több kalóriára van szükségünk. Fontos azonban odafigyelni, hogy a kalóriák nagy részét tápanyagokban gazdag ételekből vigyük be. Együnk sok teljes kiőrlésű gabonát, zöldséget, gyümölcsöt és hüvelyeseket, a feldolgozott élelmiszereket pedig ha lehet, hanyagoljuk! Szervezetünk a későbbiekben meg fogja hálálni.

Extra energiát adó B-vitaminok

Ha aktívabb életet élünk, nemcsak több kalóriára van szükségünk, hanem olyan létfontosságú tápanyagokra is, amelyek a bevitt kalóriákat energiává tudják alakítani. Ezek közé tartoznak a B-vitaminok is. Fontos odafigyelni, hogy elegendő mennyiségben vigyünk be belőlük a szervezetünkbe egészséges élelmiszerek fogyasztásával vagy táplálékkiegészítők formájában.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A cinkre is figyeljünk oda!

Ha bőrünk a húszas éveinkben is tele van pattanással, akkor lehet, hogy étrendünk nem tartalmaz bizonyos fontos tápanyagokat. A cinkhiány az egyik leggyakoribb oka az ilyen bőrproblémáknak - elkerülésük érdekében fogyasszunk cinkben gazdag ételeket, például tökmagot, szezámmagot vagy éppen csicseriborsót.

fontos, hogy mindig gondoskodjunk az életkorunknak megfelelő tápanyagszükségleteinről.
Fontos, hogy mindig gondoskodjunk az életkorunknak megfelelő tápanyagszükségleteinkről

Harmincévesen

A termékenység fokozása

Ha még nincs gyerekünk (de szeretnénk), akkor a harmincas éveinkben érdemes hangsúlyt fektetni termékenységünk fokozására. Itt az ideje felhagyni olyan káros szokásokkal, mint a dohányzás és a rendszeres alkoholfogyasztás, ezek ugyanis drasztikusan befolyásolhatják a fogantatás sikerességét.

De mindez egyáltalán nem csak a nőkre vonatkozik! A káros szokások a spermiumok egészségére is hatással vannak, ezért a férfiaknak is érdemes odafigyelniük az életmódjukra.

Védjük magunkat a stressztől!

Harminc felett az élet gyakran válik stresszesebbé. A húszas évek gondtalansága tovatűnt, egyszerre több területen is bizonyítanunk kell és meg kell felelnünk: egyensúlyozunk a munka és a magánéletünk (családunk) között. Annak érdekében, hogy szervezetünket kevésbé terhelje meg a stresszes életmód, próbáljunk jobban odafigyelni étkezésünkre: egészséges, tápláló élelmiszerek fogyasztásával tartsuk egyensúlyban a vércukorszintünket, óvakodjunk a gyorsételektől, és fogyasszunk fehérjében gazdag ételeket. Továbbra is figyeljünk oda B-vitamin-bevitelünkre!

Fogyasszunk bőrbarát ételeket!

Harminc fölött sajnos az első ráncok is megjelennek, majd egyre hangsúlyosabbá válnak. Bár az időt megállítani nem tudjuk, étkezésünkkel nagyban befolyásolhatjuk a bőr öregedésének gyorsaságát. Bőrünk fiatalsága érdekében napi rendszerességgel fogyasszunk antioxidánsokkal teli zöldséget és gyümölcsöt.

Nem szabad mindig bedőlni a reklám- és marketingfogásoknak - vannak olyan ételek, amelyek bár egészségesnek tűnnek, valójában tele vannak olyan összetevőkkel, amelyek egyáltalán nem tesznek jót a szervezetünknek. További információért kattintson !

Negyvenévesen

Pihentető magnézium

A stressz a negyvenes éveinket is végigkísérheti, ráadásul ezek azok az évek, amikor a nők és a férfiak is jelentős hormonális változáson esnek át. Mindezek hatására magnéziumtartalékaink könnyen kimerülhetnek, amelyeket viszont helyes táplálkozással könnyedén pótolhatunk. Együnk sok leveles zöldséget, de ha kell, étrend-kiegészítők formájában is juttathatunk magnéziumot a szervezetünkbe. A magnézium létfontosságú: segít az alvásban, a hormonszabályozásban és izmaink ellazításában is.

Antioxidánsokban gazdag étrend

Negyvenes éveinkben kezdjük először megérezni testünkön az idő múlását. Egyre több elmélyült ránc jelenik meg arcunkon, és ízületeink is egyre jobban elkopnak. Ezért is fontos, hogy minél több antioxidáns és gyulladáscsökkentő tápanyagot vigyünk be szervezetünkbe, például színes zöldségek útján. Jó tudni, hogy ebben az életkorban a kurkuma igazi csodaszernek számíthat, segíthet ugyanis késleltetni a nem kívánt változásokat.

Vigyázzunk májunk egészségére!

Negyvenévesen szervezetünk már nem a régi, egy-egy alkoholmámorban töltött éjszakát ebben az életkorban már sokkal nehezebben heverünk ki, mint anno a húszas éveinkben. Ezért is fontos, hogy jobban odafigyeljünk májunk egészségére: fogyasszunk minél több sötét színű zöldséget, valamint hagymát, fokhagymát, brokkolit és káposztát.

Ötvenévesen

Szívbarát étrend

Ötvenes éveinktől kezdve különös figyelmet kell fordítanunk szívünk egészségére - ebben az időszakban nőknél és férfiaknál is egyre gyakrabban fordulhatnak elő különböző szívproblémák. Fontos a rendszeres testmozgás, mellette pedig csökkentsük sófogyasztásunkat, és továbbra is együnk minél több rostban és antioxidánsban gazdag zöldséget és gyümölcsöt.

Szemünk egészsége sem elhanyagolható!

Ez lehet az évtized, mikor látásunk drasztikusan romlani kezd. Hogy ezt megakadályozzuk vagy legalább késleltessük, fogyasszunk luteinben gazdag ételeket, például spenótot, káposztát, brokkolit, és különféle sárga színű zöldségeket.

Bőrünkről se feledkezzünk meg!

Az évek múlása mostanra már valószínűleg meglátszik a bőrünkön, az öregedéssel járó folyamatok enyhítése érdekében azonban továbbra is érdemes odafigyelni arra, hogy mit eszünk. Fogyasszunk minél több narancssárga, sárga és zöld színű zöldséget, ezeknek ugyanis rendkívül magas a karotinoidtartalma, amely vegyület védi bőrünket a káros hatásoktól. De segítségünkre lehetnek különböző kollagéntartalmú étrend-kiegészítők is.

Hatvanévesen

Ügyeljünk csontjaink egészségére!

Hatvanéves korunkra csontjaink sokkal törékenyebbé válhatnak, ezért rendkívül fontos, hogy szervezetünkbe megfelelő mennyiségű kalciumot és D-vitamint juttassunk be: fogyasszunk különféle tejtermékeket, zöldségeket, dióféléket és más olajos magvakat. Emellett nem szabad elfeledkezni a testmozgásról sem: képességeinkhez mérten érdemes rendszeresen átmozgatni izmainkat, csontjainkat.

Omega-3 és -6 zsírsavak fontossága

Szemünk, szívünk és agyunk egészségének megőrzéséhez fontos, hogy megfelelő mennyiségű omega-3 és -6 zsírsavat juttassunk szervezetünkbe. A különböző algáknak, moszatoknak, a lenmagolajnak, repceolajnak és az olajos magvaknak rendkívül magas az omega-3 tartalmuk, fogyasszuk őket hát rendszeresen! Az állati zsírok és a zsíros nyersanyagok mennyiségét szorítsuk háttérbe!

B12-vitamin az idegrendszerünk megfelelő működéséhez

Idősebb embereknél gyakrabban előfordul B12-vitaminhiány, amelynek pótlásáról 60 év felett mindenképpen gondoskodni kell. A B12 elengedhetetlen idegrendszerünk és agyunk megfelelő működéséhez.

Hetvenévesen

Maradjunk mozgásban!

Ahogy öregszünk, izmaink is egyre kevesebb terhet bírnak, ami gyakran vezethet esésekhez és egyéb sérülésekhez. Annak érdekében, hogy 70 felett is fittek maradjunk, nem szabad abbahagynunk a rendszeres testmozgást. Nem kell komolyabb dologra gondolni, már azzal is megőrizhetjük izmaink erejét és ízületeink mozgékonyságát, ha naponta megteszünk egy-egy nagy sétát.

Figyeljünk oda memóriánkra!

Annak érdekében, hogy szellemileg frissen maradjunk, rendkívül fontos, hogy szervezetünket megfelelő mennyiségű omega-3 zsírsavval lássuk el. Agyunk egészségének fenntartásához a kolin nevezetű, a B-vitaminok családjába tartozó, vízoldható vitamin is nagyon fontos, amely például gazdagon található a tojásban. Memóriánk támogatása és a megfelelő agyi keringés fenntartása érdekében pedig bátran szedhetünk Ginkgo bilobából készült étrend-kiegészítőket.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.