Így készítsen isteni paradicsomszószt!

Bár ma már kaphatóak jó minőségű, adalékanyagoktól mentes paradicsomszószok a boltokban, ha szeretjük a házias ízeket, készítsük el magunknak, és fűszerezzük saját ízlésünk szerint.

A paradicsom szezonjában valójában csak kb. három-négy hónapig érhető el. Júliusban érnek be az első szabadföldi termések, de az időjárás függvényében akár még októberben is szedhetünk le róla érett szemeket.

Télen paradicsom helyett paradicsomszósz

Mivel a paradicsom az egyik legnépszerűbb zöldség, természetes, hogy a téli időszakban is szeretnénk élvezni. Ilyenkor leginkább paradicsomszószként, vagy hámozott paradicsomként érdemes fogyasztani, ugyanis az ilyenkor kapható paradicsom nemcsak messzi földről érkezik, ráadásul még íze, de tápértéke sincsen, viszont biztos, hogy kétszer-háromszor annyiba kerül, mint szezonjában, a nyári időszakban. Ezért fogyasztását inkább kerüljük, és válasszuk feldolgozott formáját.

Házilag készítve

Ha kedvünk és időnk engedi, akár otthon, magunknak is elkészíthetjük a paradicsomszószt. Mivel igen sokféle ételhez használhatjuk alapként, érdemes belőle többfajta változatot is készíteni, melyhez néhány ötletet mi is összegyűjtöttünk. De először készítsük el az alapszószt, amit aztán bárhogyan ízesíthetünk!

Paradicsomszósz (az alap)

Fontos, hogy az alapszószt mindig hámozott paradicsomból készítsük el. Ehhez forraljunk vizet, a paradicsomokat pedig tegyük egy hőálló tálba, majd öntsük le a forró vízzel, és hagyjuk néhány percig állni benne. Ha már látjuk, hogy a paradicsom héja kezd repedezni, húzzuk le róla. Ha ezzel megvagyunk, vágjuk apró kockákra a paradicsomot (egy 370 ml-es üveghez kb. 1-1,5 kg közepes méretű paradicsomra lesz szükségünk), valamint két nagyobb fej vöröshagymát, és 4-5 gerezd fokhagymát. 2-3 evőkanál kókuszzsíron pirítsuk meg a vöröshagymát, majd pár perc után adjuk hozzá a fokhagymát, és a paradicsomot is. Fedő alatt, alacsony lángon főzzük addig, amíg bársonyosan simává nem fő a szósz. A végén ízesítjük sóval és borssal. Ha érett a paradicsom, nem lesz savanyú a mártás. Ha mégis, tegyünk hozzá egy kevés mézet. Ha a hagyma darabos maradt benne, turmixoljuk össze. Fertőtlenített üvegekbe öntjük, rácsavarjuk a tetejét, és fejjel lefelé téve hagyjuk kihűlni. Hűvös helyen vagy hűtőben kb. 3-4 hónapig eláll.

Ízesített változatok

Ez az alapszósz, amit ízlés szerint bárhogyan fűszerezhetünk. Lássuk, milyen változatokat készíthetünk még belőle!

  • Ha olaszos ízvilágot szeretnénk elérni, tegyünk a szószba, a főzés végén 2 evőkanál apróra vágott oregánót és bazsalikomot.
  • Ha keleti ízvilágot szeretnénk kölcsönözni neki, adjunk hozzá 1 evőkanál reszelt gyömbért, valamint 1-1 evőkanál őrölt római köményt és őrölt koriandert a főzés végén.
  • Ha csípős paradicsomszószt szeretnék, főzés közben adjunk hozzá 1 kisebb chilipaprikát apróra vágva.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra