Így készül a francia parasztkenyér!

Talán nem is gondolná, de friss, meleg kenyeret tálalni a családnak nem is akkora ördöngösség. Még csak kenyérsütőgép sem feltétlenül kell hozzá.

Mutatjuk lépésről-lépésre, hogyan készül a francia parasztkenyér, azaz a Levain de campagne!

Hozzávalók:

  • 250 g fehér kenyérliszt
  • 100 g teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 50 g sötét rozsliszt
  • 6 g/1 teáskanál só
  • 150 g fehér lisztből készített kovász
  • 300 g/ml langyos víz
  • kerek kelesztőkosár (900 g-os kenyérhez)
  • belisztezett péklapát és sütőkő (opcionális)
  • sütőpapírral bélelt sütőlap

Egy kisebb tálban keverjük össze a liszteket és a sót, majd tegyük félre. Ez a száraz keverék. Egy nagy edényben alaposan keverjük össze a kovászt a vízzel. Ez a nedves keverék.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A friss parasztkenyér sütése nem olyan bonyolult, mint gondolnánk

A friss parasztkenyér sütése nem olyan bonyolult, mint gondolnánk

A száraz keveréket adjuk a nedves keverékhez, és alaposan dolgozzuk össze. A massza egy kissé híg lesz, de álljunk ellen a kísértésnek, és ne adjunk hozzá több lisztet!

A kovász készítése 1. nap: Egy tiszta befőttesüvegben keverjünk össze egy teáskanál lisztet két teáskanál vízzel. Zárjuk le, és hagyjuk állni éjszakára.

2-5. nap: Mindennap tegyünk egy teáskanál lisztet és két teáskanál vizet a befőttesüvegbe és keverjük el. Egyre több buborékot fogunk látni a keverékben.

A kovászhoz egy nagy tálban keverjünk el 1 evőkanál (15 g) masszát a befőttesüvegből 150 g liszttel és 150 ml langyos vízzel. Fedjük le és éjszakára hagyjuk erjedni. Másnap használjuk fel belőle a recept által előírt mennyiséget.

A befőttesüvegben maradó kovászhoz keverjünk 1 teáskanál lisztet, zárjuk le és tegyük hűtőszekrénybe. Ha túl sokáig tartjuk a hűtőben a kovászt, akkor megdermed. Ilyenkor öntsük ki a felületén összegyűlt folyadékot, adjunk hozzá 2 evőkanál (30 g) lisztet és 2 evőkanál (30 ml) vizet, keverjük pasztává, zárjuk le és hagyjuk erjedni egy éjszakán át. Ha másnap buborékos lesz az anyag, akkor azt jelenti, hogy újra alkalmas a kovászkészítésre. Ha nincsenek buborékok, akkor ismételjük meg a fent leírt műveletet. Ápoljuk gyöngéd szeretettel a kovászunkat, s ily módon soha nem fogunk belőle kifogyni.
Fedjük le a kisebb keverőtállal, amelyben a száraz keverék volt, és pihentessük 10 percig. A 10 perc leteltével dagasszuk át a tésztát. Fedjük le megint az edényt, és pihentessük újabb 10 percig. Ismét dagasszuk át. Megint fedjük le az edényt, és kelesszük a tésztát 1 órán át.

Hintsünk be liszttel egy tiszta munkafelületet. A tésztát helyezzük a belisztezett munkalapra, és óvatosan lapítsuk korong alakúra. Szórjuk meg liszttel a kelesztőkosarat, és helyezzük bele a tésztát. A tészta felületét is szórjuk meg liszttel. Kelesszük nagyjából a duplájára, ehhez 3-6 órára lesz szükségünk.

A sütés előtt 20 perccel melegítsük fel a sütőt 240 fokra. Ha sütőkövet használunk, most tegyük be a sütőbe. Helyezzünk a sütő aljába egy tepsit, hogy felforrósodjon. Készítsünk elő egy pohár vizet.

Ha a tészta már a duplájára növekedett, fordítsuk ki a kosárból a belisztezett péklapátra vagy az előkészített sütőlapra. Egy éles, fogazott pengéjű késsel metsszünk valamilyen egyszerű mintát a kenyérbe.

Csúsztassuk be a kenyeret a sütőlappal az előmelegített sütőbe, amennyiben sütőkövet használunk, a péklapátról csúsztassuk a forró kőlapra. Az odakészített pohár vizet öntsük a felforrósított tepsibe, a hőmérsékletet pedig csökkentsük 220 fokra.

Süssük 30 percig, vagy amíg szép barna lesz. Akkor készült el, ha a kenyér alját megkocogtatva kongó hangot hallunk. Ha nincs kész, süssük még néhány percig, majd egy sütőrácson hagyjuk kihűlni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.