Magyarországon, ahol 800 ezer regisztrált alkoholista (és valószínűleg még egyszer ennyi "lappangó" szenvedélybeteg) él, az alkohol károsító hatását nem lehet eléggé hangsúlyozni. Bizonyos dolgokkal azonban késleltetni lehet a rendszeres alkoholfogyasztással járó leépülést, ilyen például a testmozgás. A University College London és a Sydney Egyetem közös kutatása szerint heti két és fél óra séta, kertészkedés vagy golf - illetve bármilyen, ezekhez mérhető, könnyed testmozgás - ellensúlyozhatja az alkohol szervezetre gyakorolt negatív hatásait.
A kutatók több mint 36 ezer, 40 évnél idősebb embert vizsgáltak meg
A brit hatóság hetente hét pohár borban, illetve hét korsó sörben - tehát napi egy adag ezekből az italokból - határozta meg az alkoholizmus alsó értékét. A britek kutatása szerint ugyanakkor már ezen határértéket megtartók körében is 16 százalékkal megnő a korai halál és 47 százalékkal a rák kialakulásának veszélye. Viszont a heti rendszeres mérsékelt fizikai aktivitás nullára csökkentette a korai halál esélyét és 36 százalékkal mérsékelte a rák fenyegetését. A tudósok szerint az alkohol és a mozgás hasonló szervekre hat testünkben, de ellentétes módon. Miközben az alkohol arra kényszeríti a májat, hogy leálljon a zsírsavak eltávolításával , a mozgás éppenséggel elégeti a zsírt.
A kutatók több mint 36 ezer, 40 évnél idősebb embert vizsgáltak meg és úgy találták, hogy a testmozgás az olyanok esetében is jótékony hatású volt, akik már veszélyes mennyiségű alkoholt fogyasztottak. Persze a kutatási eredményekbe bele kell kalkulálni azt is, hogy a már beteg emberek amúgy is kevésbé aktívak fizikailag, mint az egészségesek, és lehet, hogy a fizikailag aktívak amúgy is egészségesebben táplálkoznak.
Forrás: Inforádió