Így szokjon le a kávéról

Vajon milyen lehet egy évig kávé nélkül élni? A londoni pénzügyi újságíró, Amy Andrew kipróbálta és részletesen dokumentálta az élményeit. Lássuk!

Amy elmondása szerint a kávét erősen és feketén szereti: ébredéskor egy dupla eszpresszót iszik, egy szimplát akkor, amikor beérkezik a céghez, aztán még egyet délelőtt, délután háromkor pedig megissza a napi utolsót. Azt is elmondta: nem feltétlenül érzi azt, hogy szüksége van rá, csak szereti inni és nem is hitte azt, hogy bármilyen problémát jelenthet az, hogy egy hétig nem kerülhet a testébe koffein. Tévedett.

Az ébredéshez és a reggeli edzésekhez szükséges kávék kifejezetten hiányoztak az első két napban – ebben az időszakban nemcsak kimerültséget, hanem erős fejfájást is tapasztalt. Az irodai feladatokkal sokkal lassabban tudott csak haladni, nem tudott rendesen fókuszálni, a koffeinfüggőség helyett pedig rászokott a csokoládéra.

Tudta, hogy napi 2-3 jó minőségű kávénak egészségvédő hatása is lehet? Nézzük a leggyakoribb, kávéval kapcsolatos tévhiteket! Kattintson! Az első megcsúszása a harmadik reggelen volt, amikor egy meeting közben kitöltött magának egy kávét és a bögre felénél jutott eszébe, hogy a kávétilalom közepén teszi mindezt. De, mondta, ha már elkezdte meginni, akkor be is fejezte. Azzal kapcsolatban, hogy csak szeret kávét inni, de ez nála nem szokás és nem is függés, a negyedik napon kezdett el kételkedni. A kimerültség és lassúság viszont minden munkanap elkísérte. Az enyhülés csak a hétvége környékén jelentkezett, ugyanis ilyenkor csak egy kávét szokott inni, így teste nem szenvedett annyit, mint egy átlagos hétköznapon. A kávétilalmat azonban szombat este is megszegte, akaratlanul.

Visszanézve a történtekre, az újságíró azt mondja: a koffeinmegvonás hatása pszichológiai, hiszen egy igen szerves, természetesnek vett szokást kellett megtörnie, a fizikai megvonás annyira nem érződött nála. És míg a szerdai kávéja helyrebillentette kávéhiánytól zavarodott agyi működését, igencsak elgondolkodtatta személyi edzője, aki azt mondta neki, hogy sokkal jobban edz kávé nélkül.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mondj nemet a kávéra

Amy Andrew története nem feltétlenül meglepő azok számára, akik pár napig szintén elhagyták a kávét utazás vagy betegség miatt, netán azért, mert szervezetüket akarták pihentetni. Az köztudott, hogy a kávé a fogyasztástól számított 30-40 perc után éri el legerősebb koncentrációját az agyban és a véráramban, stimulálja a fáradtságot csökkentő dopamin szintjét és elnyomja mind az alvásra felkészítő melatonin, mind pedig az agyműködést visszafogó adenozin szintjét.

Az azonban biztos, hogy minél több kávét fogyasztunk, annál immunisabbá válunk rá. Ha pedig le akarunk szokni róla, bármennyire is csábítónak tűnik az azonnali és totális megvonás, nem hatékony. Csökkentsük fokozatosan kávéfogyasztásunkat vagy akár cseréljük ki egyes kávéinkat koffeinmentesre addig, amíg 24 órán belül legfeljebb csak hármat iszunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra