Immunerősítő gabonák az őszi étkezésben

Az elmúlt években komoly meghurcoltatáson estek keresztül a gabonák. A finomított fajták számlájára valóban felírhatók bizonyos civilizációs betegségek. A megfelelőek használatával azonban immunrendszerünket támogathatjuk.

A gabonák már ősidőkre visszamenőleg az emberiség döntő többségének az alapélelmét képezték. Finomítatlanul – ahogy a természet megalkotta – kerültek felhasználásra. Élettani hatásaikat kitapasztalva számos betegség gyógyításának szolgálatába állították, és remek immunerősítőnek számítottak. Ha elődeink oly nagy hasznát vették a gabonáknak, miért ne követhetnénk mi is a példájukat? Ismerjük meg immunitásunkban betöltött szerepüket!

Kiváló vitamin- és ásványianyag-források

A gabonák általános jellemzője a magas keményítő-, fehérje-, és rosttartalom, valamint az alacsony lipidmennyiség. Ásványi anyagok tekintetében a kálium-, a foszfor- és a magnéziumtartalmuk jelentős. Változó mennyiségben biztosítanak kalciumot , vasat, rezet, cinket, szilíciumot, szelént és kovasavat. Vitaminjaik a B-vitamin csoport tagjai (a B12 kivételével), a P- és az E-vitamin.

Mit is rejt egy gabonaszem?

Ha megismerjük egy gabonaszem felépítését, könnyen megérthetjük, miért olyan fontos alapanyagok az egészséges táplálkozásban.

A héj jellemzője a magas rost-, B1-vitamin- és sokféle ásványianyag-tartalom. Az aleuronréteg tartalmazza az esszenciális aminosavak egy részét, és az ásványi anyagok mellett a B-vitaminok szinte mindegyikét. A magbelső a szem bőséges keményítőforrása. Ebben a részben találhatók a sikérképző gliadin és glutenin nevű aminosavak, melyek a belőlük készített tészta rugalmasságát adják. Gliadint tartalmaz a búza, az árpa, a rozs és a zab . A csíra az esszenciális aminosavak nagy részének, a lipideknek, az enzimeknek, az ásványi sóknak és az E-vitaminnak a hordozója.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egészségünk fenntartását egyrészt a gabonaszemekben lévő értékes alkotók felszívódásának köszönhetjük, másrészt magas rosttartalmukkal helyileg fejtik ki összetett hatásukat.

Hatásuk az immunrendszerre

Immunvédekezésünk nagymértékben függ bélrendszerünk állapotától, mely folyamatosan ki van téve kisebb-nagyobb károsító hatásoknak. Szervezetünk folyamatosan alkalmazkodik ezekhez az ingerekhez, melyek közül sokat mi magunk is tudunk kontrollálni. Nem is hinnénk, hogy a mai túlbonyolított divatdiéták helyett mennyire egyszerűen elsajátítható lenne a helyes táplálkozás. A kulcs a természetességben és a mértékletességben rejlik.

Fogyasszon immunerősítő gabonákat!

A teljes kiőrlésű gabonák az egyik legtermészetesebb élelmiszerek, ennek köszönhetően segíthetik szervezetünk működését. Immunerősítő hatásuk többféleképpen is megnyilvánul:

  • Magas rosttartalmuk (béta-glükán) vastagbélben történő fermentációjával rövid szénláncú zsírsavak (vajsav) képződnek, melyek daganatellenes és bélsejttápláló hatásúak. Erre a sejterősítő hatásra azért van szükség, mert a bélnyálkahártya állandóan károsító ingereknek vannak kitéve a kórokozó baktériumok, vírusok, gombák és azok toxinjai által. Bár egészséges immunrendszerünk semlegesíti ezeket a hatásokat, ha nyálkahártyánk épsége felborul és védekező rendszerünk gyenge, kórokozók nagy mennyisége juthat be keringésünkbe.
  • Vannak táplálékalkotók, melyek túlzott fogyasztása (pl. húsok) megváltoztatja bélrendszerünk baktérium összetételét (pl. elszaporodnak az E. coli baktériumtörzsek, ezzel együtt a Candida albicans gombák), így felborul baktériumflóránkegyensúlya. A gabonákra jellemző, hogy növelik a jótékony baktériumok mennyiségét, ami alapvető kritérium immunitásunk megtartásához.
  • Cellulóz, hemicellulóz és béta-glükán alkotóiknak köszönhetően a toxikus anyagok megkötését és szervezetünkből való kiürítését is serkentik.
  • A felsoroltakkal komoly daganatellenes hatásuk is igazolódik. Nem véletlen, hogy az ősi, gabonaalapú makrobiotikus táplálkozás az egyik legajánlottabb alternatíva a diétás daganatterápiában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.