Innen tudhatjuk, hogy nincs rendben az emésztésünk

Kifejezetten sokan küzdenek manapság emésztési problémákkal, szinte már népbetegségként is hivatkozhatunk a kellemetlenségekre. De milyen tünetek utalhatnak arra, hogy nincs rendben az emésztésünk?

Az emésztőrendszer - amely a szájüregtől egészen a végbélig terjed - a bélcsatornából és az ahhoz kapcsolódó emésztőmirigyekből áll. Itt történik a táplálék átalakítása, feldolgozása: míg az étel áthalad a tápcsatornán, különböző biokémiai reakciók során kis molekuláris egységekre bomlik, majd felhasználódik, illetve raktározódik.

A jó emésztés egészségünk (egyik) záloga, ezért is riasztó, hogy egyre több embernél vannak komoly problémák e téren. Dr. Anton Emmanuel gasztroenterológus szerint - akit a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) honlapja idézett - 10-ből körülbelül 4 ember számol be egyszerre legalább egyfajta, a nem megfelelő emésztéssel összefüggő panaszról. A tünetek hátterében számos dolog állhat, így például az élelmiszerekben lévő baktériumok, bizonyos fertőzések, a stressz, de egyes gyógyszerek vagy betegségek (vastagbélgyulladás, Crohn-betegség, irritábilis bél szindróma, ételintolerancia vagy -allergia) is okozhatnak ilyen típusú szimptómákat.

A jó emésztés elengedhetetlen ahhoz, hogy egészségesek legyünk.
A jó emésztés elengedhetetlen ahhoz, hogy egészségesek legyünk. Fotó: Getty Images

Emésztési problémára ezek utalnak

De honnan tudhatjuk, hogy nincs rendben az emésztésünk? Erre utalnak például a különféle gyomorpanaszok, így a fokozott gázképződés, a puffadás, a székrekedés, a hasmenés, a gyomorégés vagy -fájdalom. Ha ilyeneket tapasztalunk, akkor valószínűsíthető, hogy a táplálék megemésztése és a salakanyagok testünkből való kiürülése nehézségekbe ütközik. Amennyiben az emésztőrendszer egészséges, az említettek egyike sem zavarja a mindennapos működését.

Ugyancsak emésztési problémára hívhatja fel a figyelmet az akaratlan súlyvesztés vagy súlygyarapodás. Tudniillik, ha az emésztőrendszerrel probléma van, romlik a szervezet tápanyagfelszívó, zsírraktározó, vércukorszint-szabályozó képessége, és ezek mindegyike hatással van a testsúlyra. A hízást indokolhatja például az inzulinrezisztencia (amely a cukoranyagcsere betegsége), vagy a tápanyagok nem megfelelő felszívódása miatti túlevési kényszer, míg a fogyás egyebek mellett a vékonybélben lévő baktériumok túlszaporodásának a következménye is lehet.

Kiemelendő, hogy emésztési problémák esetén nem csupán emésztési panaszokat tapasztalhatunk, hanem más típusú tüneteink is lehetnek. Jelentkezhetnek ilyenkor például különféle alvászavarok (a leggyakoribb az inszomnia , más néven álmatlanság), amelyek, ha hosszú időn át fennállnak, krónikus fáradtsághoz vezethetnek. A magyarázat egyébként a szerotonin szerepében rejlik: a többi között az alvást és a hangulatot szabályozó hormont főként a gyomor-bél rendszer állítja elő, amellyel ha probléma van, az negatív hatással lehet az alvásra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha valami nincs rendben az emésztésünkkel, az előbb-utóbb a bőrünkön is meglátszik. Olyan bőrproblémák észlelhetőek, mint a viszketés, a bőrérzékenység és -szárazság, a bőr extrém zsírosodása, a hámlás, illetve a bőr megereszkedése, ráncosodása. Súlyos esetben bőrbetegségek (pl. akne, rosacea, pikkelysömör, ekcéma) is kialakulhatnak, már meglévő bőrbetegség esetén pedig az sem ritka, hogy állapotunk rosszabbodik.

Mi segíthet?

Ezért fontosak az emésztőenzimek Ha szervezetünk nem jut időről időre megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékhoz, működése lelassul, életfunkcióink romlani kezdenek. Az étel bevitele azonban csak az első lépés, le is kell bontani azt, hogy testünk a különféle tápanyagokat hasznosítani tudja. Ebben segítenek az emésztőenzimek .

Az emésztésünk az esetek többségében hamar "rendbe jön": vagy maguktól múlnak el pár órán/napon belül a zavaró tünetek, vagy néhány életmódbeli változtatás beiktatásával (az emésztőrendszert irritáló ételek, italok kerülése, stresszkezelés, megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása stb.) és/vagy patikákban recept nélkül kapható (pl. emésztést segítő, az emésztési panaszokat csökkentő) készítmények szedésével szabadulhatunk meg tőlük.

A cikkünk elején idézett gasztroenterológus, dr. Emmanuel viszont kiemelte, hogy amennyiben 2 hét után sem tapasztalunk javulást, célszerű minél hamarabb bejelentkezni orvoshoz, hiszen előfordulhat, hogy valamilyen betegség áll a háttérben. A szakember szerint ugyanezt érdemes tenni, amennyiben hirtelen megváltozik a bélműködésünk, és ez a változás tartóssá válik, véres a székletünk, súlyosbodó gyomorégést, emésztési zavarokat, gyomorfájdalmat tapasztalunk, illetve nyelési nehézségek jelentkeznek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra