Az inzulinrezisztencia kezelésére speciális étrendet, sportolást, és esetenként gyógyszereket is javasolhat a kezelőorvos, de szerencsére otthon is sokat tehetünk az értékeink javulásáért, például az életmód megváltoztatásával.
Ha dohányzunk, minél előbb szokjunk le a cigarettáról. A füstben ugyanis nagyon sok káros vegyület található, például olyanok is, amelyek az inzulinreceptorokra hatnak. Vagyis, a dohányzás miatt tovább romolhat az állapotunk.
A rendszeres mozgás segíthet az inzulinrezisztenciával küzdőknek A gyömbérnek emésztésjavító hatásai jól ismertek, de emellett a sejtek inzulinérzékenységét is javítja, így azok jobban tudják hasznosítani az inzulint. Szintén nagyon jó hatással van a szervezetünkre a kurkuma (mely a mikroszkopikus gyulladásokat is csökkenti), illetve a fahéj, ez utóbbiról több kutatás is bizonyította, hogy rendkívül jó hatással van a vércukorszintünkre. A legegyszerűbb, ha az ételeinket fűszerezzük meg kurkumával, fahéjjal vagy gyömbérrel, de étrend-kiegészítőket is szedhetünk, gyömbérből pedig teát is készíthetünk.
Szedjünk D-vitamin-tartalmú étrend-kiegészítőt, illetve töltsünk több időt a szabadban. A D-vitamin hiányát is összefüggésbe hozták ugyanis az inzulinrezisztenciával, illetve a vércukorszint ingadozásával. Illesszük be többször az étrendünkbe a zsírosabb halakat, például a lazacot, a szardíniát vagy a makrélát, ezek ugyanis értékes zsírsavakban is gazdagok.
Bár az inzulinrezisztenseknek óvatosan kell bánniuk a szénhidrátokkal, és figyelniük kell a cukorbevitelre , érdemes több gyümölcsöt fogyasztaniuk, elsősorban a bogyós gyümölcsöket, például áfonyát, szedret vagy málnát. Ezek nagyszerű forrásai az antioxidánsoknak, és ha étkezések után gyümölccsel helyettesítjük a desszertet, akkor a vércukorszintünk sem fog annyira ingadozni.