Iskolában a kiszáradás szélén

Akármilyen meglepően hangzik, a rendszeres és kielégítő folyadékfogyasztás nem velünk született készség, hanem olyasmi, amire tudatosan ügyelnünk kell. Építsük be gyermekünk szokásai közé: felnőttkorában hálás lesz érte!

A szomjúság ugyan jelzi nekünk, hogy pótolnunk kell a szervezetünk által elvesztett folyadékmennyiséget, de gyakran mire testünk eddig eljut, már egyéb tünetek, fejfájás, fáradtság és szédülés is társulhatnak hozzá. Azaz elvileg nem érdemes megvárni, míg szomjasak leszünk, hanem már jóval előbb innunk kell.

Ezt egy felnőtt megérti, de egy egész nap rohangáló, ezer dologgal foglalkozó gyerek számára a téma unalmas, és nem is akar többet foglalkozni vele, csak annyit, hogy ha már nagyon ki van tikkadva, odarohan a csaphoz, és iszik pár kortyot.

Pedig míg egy három éves gyereknek napi háromnegyed liter, addig egy öt és nyolc éves közöttinek már napi 1 liter a folyadékszükséglete. Kilenctől tizenkét éves korig pedig ez a mennyiségi igény már napi másfél liter. Ezek a mennyiségi igények pedig csak nőnek meleg idő vagy intenzív testmozgás esetén.

Mint látjuk, tekintélyes mennyiséget kell "beletrükköznünk" gyermekünkbe: lássuk, miből?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

1.Bármikor

Víz

A napi szomjoltásra legalkalmasabb a csapvíz, esetleg az ásványvíz. Ha ez utóbbi mellett döntünk, fontos, hogy az alacsonyabb ásványianyag-tartalmú vizek közül válasszunk. Alacsonynak az 500 mg ásványi anyag/1000ml alatti vizek számítanak. Így elkerülhetjük az ásványi anyagok felesleges felhalmozódását a gyerek szervezetében.

Ha csemeténk már nagyon unja a vizet, készíthetünk belőle limonádét, szörpöt is, de lehetőleg minél kevesebb cukrot vagy mézet használjunk, illetve szörpből válaszuk a bio, lehetőleg édesítőszerrel készített változatokat: már igen nagy a választék ezekből is. Ajánljuk témába vágó cikkünket, ínycsiklandó üdítőreceptekkel .

Tej

A tej előnyös tulajdonságait mindenki ismeri. Egy tökéletesen kiegyensúlyozott összetételű folyékony tápanyag, mely a növekedő szervezetet ellátja mindazokkal a vitaminokkal, ásványi anyagokkal, fehérjékkel és szénhidrátokkal, amikre csak szüksége van. Ha a gyerek önmagában nem fogadja el, készíthetünk belőle kakaót, karamellitalt: persze ezeknél már számolnunk kell a cukorbevitellel is. Lefekvés előtt pedig mindenképpen csak magába itassuk a tejet, mert a kakaó enyhe koffeintartalma felélénkítheti az álmos csemetét. A laktózérzékenyek számára léteznek laktózmentes változatai, melyek az értékes összetevőket ugyanúgy tartalmazzák.

2. Időnként

Gyümölcslevek

Rögtön az elején le kell szögeznünk, hogy a szűrt gyümölcslevek és “vitaminitalok" cukron, vízen és adalékanyagokon kívül szinte semmi mást nem tartalmaznak, így tévesen hisszük azt, hogy ezekkel jót teszünk csemeténknek. Gyümölcslé alatt most csakis a 100% gyümölcstartalmú italokat értjük, melyek hozzáadott cukrot nem tartalmaznak. Ezekben sok vitamin, valamint kálium, magnézium és élelmi rost van, főleg, ha gyümölcscentrifugával magunk készítjük őket otthon, hiszen így pontosan tudjuk, mi van bennük: csupa friss gyümölcs.

Magas savtartalmuk és természetes cukortartalmuk miatt azonban nagy mennyiségben árthatnak is a gyerkőcök fogainak, ezért ne ezek képezzék a napi elfogyasztott folyadékmennyiség bázisát. Inkább csak kiegészítésként szolgáljanak.

Teák

A fekete és zöld tea élénkítő hatása még erős lehet egy fejlődő szervezetnek, de nagyon híg változatban, citrommal, igen kevés édesítőszerrel adhatjuk őket időnként, hogy az emberpalánta ne unjon rá a vízre. Vannak kifejezetten gyerekeknek készülő, alacsony savtartalmú ún. "gyerekteák": ezek olyan finomak, hogy cukor nélkül is élvezhetők. Ha a gyerek elfogadja, gyógyteákkal is próbálkozhatunk, bár ezeknél mindig tájékozódnunk kell hosszútávú fogyasztásnál jelentkező hatásaikról.

3. Szinte soha

A szénsavas, magas cukortartalmú üdítők nem oltják a szomjat, ráadásul elhízást és a tejfogak romlását okozhatják. Bizonyos típusaiknál 1 deciliterben akár 11 milligramm koffein is lehet: ez már befolyásolja a vérnyomást, hiperaktívvá tesz, és rontja a kalcium beépülését a csontokba, ami egy növekvő szervezetnél igen veszélyes. Fogyasztásukat nagyon ritkán, csak ünnepi alkalmakkor engedjük: a teljes tiltás, mint minden másnál, itt is csak árt és dacot szül gyermekünkben.

4. Soha

Energiaital , kávé: egyik sem gyereknek való.

Trükkök szülőknek

Ha veszünk egy szép, legalább fél literes kulacsot vagy termoszt, abból általában könnyebben elfogy a folyadék, akármi legyen is az. Válasszon a gyerkőc, milyen színűt és mintájút szeretne: így talán hamarabb a kezébe veszi. Kérjük meg, hogy napközben legalább ezt a mennyiséget fogyassza el. Dicsérettel, biztatással jutalmazzuk, ha sikerül teljesítenie a napi "penzumot". Ha elfogyott a kulacs tartalma, csapból után tudja tölteni vízzel. Ha lehet, mi magunk csomagoljunk neki innivalót és ne pénzt adjunk rá, mert az iskolai büfében nagyobb eséllyel fogja a-számára sokkal finomabb- kólát kérni a polcról, mint az ásványvizet.

Miért jó, ha iszik a nebuló?

Kutatások során kimutatták, hogy ha a test folyadékvesztesége elérte a testsúly 1,1 százalékát, a tanulók már kevésbe tudtak koncentrálni, agyuknak sokkal keményebben kellett dolgozni bizonyos feladatok megoldásakor. Hamarabb elfáradtak, sőt ingerlékenyebbé váltak. A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás tehát nemcsak jó jegyeket, hanem jó magaviseletet is eredményezhet: a szülők és tanárok legnagyobb örömére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.