Itt a tojás, hol a tojás?

A húsvéti tojás egyik ünnepi asztalról sem hiányozhat, de vajon tudjuk, honnan ered e szokás gyökere?

Egy régi mondás szerint Krisztus feltámadásakor úgy törte fel a sziklasírt, mint a kifejlődött madár a tojás héját. Innen ered a húsvéti tojás szokása, mely a termékenység, a teremtés, az újjászületés legősibb jelképe, a kereszténységben pedig a feltámadás szimbóluma is. Egyes kultúrákban úgy tartották, hogy az istenek tojásból születtek, mások pedig a halottak mellé a koporsóba is tojást tettek, a lélek feltámadását segítve.

A Húsvétkor oly népszerű piros tojás szokása sem véletlenül alakult ki. A piros színnek ugyanis őseink mágikus erőt tulajdonítottak, mely napjainkban is Krisztus vérét jelképezi és védelmez. A húsvéti tojás ajándékozása talán a legősibb szokásunk, már a XVI. században is ezzel kínálták a házról házra járó legényeket.

Ebből alakult ki később a tojásfestés hagyománya is. A lányok, asszonyok különböző mintákat vagy akár szöveges üzeneteket festettek a tojásokra, melyet férjeiknek, udvarlóiknak, és a verset regélő fiúknak adtak. A húsvéti tojás ajándékozása az élet és az örökkévalóság szimbóluma volt. Napjainkban a tojás már nemcsak, mint ajándék jelenik meg, hanem mint étel is, az oly sok húsvéti finomság mellett. Immár elmaradhatatlanná vált a sonka, a retek és a friss, omlós kenyér mellől a tányéron. Húsvét alkalmából próbálják ki itt ajánlott receptjeinket!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tonhalkrémmel töltött tojás

Hozzávalók 4 személyre:

30 dkg tonhal természetes lében, lecsepegtetve

4 főtt tojás hosszában félbe vágva

10 dkg vaj

1 nagyobb fej lilahagyma finomra vágva

1 csokor petrezselyem finomra vágva

1 teáskanál őrölt koriandermag

só, bors

fél citrom leve

A tonhalat leturmixoljuk, majd elkeverjük a tojások áttört sárgáival, a vajjal, a hagymával, a petrezselyemmel, sóval, borssal, korianderrel és a fél citrom levével ízesítjük. Az így kapott krémet a tojásfehérjékbe töltjük, majd a hűtőbe tesszük.

Elkészítési idő: 30 perc

Gluténérzékenyek- laktózérzékenyeknek, cukorbetegeknek ajánlott.

Kalória: 577 kcal

Szénhidrát: 1 g

Parajkrémmel töltött tojás

Hozzávalók 4 személyre:

10 dkg vaj

5 dkg tönkölyliszt

2 gerezd zúzott fokhagyma

10 dkg fagyasztott parajpüré

2 dl (bio)tej

só, bors

4 főtt tojás hosszában félbevágva

A vaj felét felhevítjük, megfuttatjuk rajta a lisztet, a fokhagymát és a parajpürét, felengedjük a tejjel és összeforraljuk. Sóval, borssal ízesítjük, majd hagyjuk kihűlni. A tojások áttört sárgáját a maradék vajjal, és a már hideg krémmel simára keverjük, és a tojásfehérjékbe töltjük.

Elkészítési idő: 30 perc

Laktózérzékenyeknek, cukorbetegeknek ajánlott.

Kalória: 326 kcal

Szénhidrát: 10 g

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.