Gyakran az alábbi tünetek jelzik, hogy fehérjehiánnyal van dolgunk.
Folyamatos éhségérzet
Ha étrendünkben kevés a fehérje, miközben a szénhidrátok és a cukrok mennyisége pedig túl sok, akkor folyamatosan éhesnek érezhetjük magunkat. A fehérjék segítenek, hogy hosszabb időre jól tudjunk lakni az elfogyasztott ételekkel.
Izomvesztés, ízületi fájdalmak
Testünkben az izmoknak van szükségük a legtöbb fehérjére. Ha az izmainkat gyengének érezzük, sokat fájnak, illetve észrevesszük, hogy például karjainkon, lábainkon egyre kevesebb az izom, akkor ez jelezheti, hogy nem fogyasztunk elegendő fehérjét.
Haj- és bőrproblémák
Fehérjehiányos állapot esetén körmeink meggyengülhetnek, töredezetté, repedezetté válhatnak, és bizonyos esetekben fehér pöttyök vagy barnás foltok is megjelenhetnek rajtuk. A fehérjehiány a bőrt is érintheti. Mivel a sejtek regenerációjához is fehérjére van szükség, ha nincs belőle elég a szervezetben, bőrünk kiszáradhat, hámlani kezdhet, kirepedezhet - különösen a térdünkön, a könyökünkön és a sarkunkon.
Hajhullás
Hajszálaink 90 százalékban egy keratin nevű fehérjéből épülnek fel, elégséges fehérjebevitel nélkül tehát a hajszálak is elvékonyodhatnak, valamint színük is megfakul. Ennek oka, hogy a fehérjét a test a létfontosságú funkciókhoz kezdi felhasználni, a hajszálakba pedig már nem jut belőle elég.
A máj elzsírosodása
A májzsírosodás az egyik leggyakoribb fehérjehiányos tünet, és kezeletlenül hagyva a máj begyulladásához, hegesedéshez, végül a májműködés leállásához vezethet. Különösen túlsúlyos embereknél gyakori, illetve azoknál, akik gyakran fogyasztanak alkoholt nagy mennyiségben.