A sajtgyártás és a sajtfogyasztás terén Európa áll az első helyen az egész világon. A legtöbb sajtot a dánok,a franciák, a svájciak és a görögök használják, míg a legkevesebb Írországban és Magyarországon fogy el.
Fontos alapanyag a konyhában
Holott a sajt rendszeres fogyasztása a kiegyensúlyozott táplálkozás fontos része. A sajt kiváló fehérjeforrás, gazdag kalciumban, amely az állati eredetű alapanyagokból sokkal könnyebben szívódik fel, mint a növényi eredetű hozzávalókból. Emellett bőven tartalmaz magnéziumot , amely többek között az izmok munkáját segíti, valamint A- és B-vitaminokat is. Minél sárgább egy sajt, annál több A-vitamint és annak elővitaminját, a béta-karotint tartalmaz, melyek a látásban játszanak fontos szerepet. A B-vitaminok közül a B2-, B12-vitamin és a pantoténsav fordul elő nagyobb mennyiségben a sajtokban, melyek segítik az anyagcsere szabályozását , az energiatermelést és a vérképzést is.
A sajtok rendszeres fogyasztása tehát fontos része a kiegyensúlyozott táplálkozásnak, az ünnepek kapcsán pedig még nagyobb figyelmet kell erre fordítanunk. Ilyenkor hajlamosabbak vagyunk többet enni, vendégségből vendégségbe járunk, és olykor zsírosabb ételeket is elfogyasztunk, mint általában. A rostban gazdag alapanyagok a hagyományos ünnepi ételsornak nem éppen a legfőbb alkotói és kevesebbet is mozgunk. Ezek mind-mind megterhelhetik emésztésünket, melyet sajtok fogyasztásával segíteni tudunk.
Készítsünk sajttálat!
Ha sajttálat készítünk, nem kell rögtön nagy számokban gondolkodnunk! Már 3-4 sajt is elég, hogy ízletes és megfelelő választékot kínáljunk. Ha az étkezések végén kínáljuk, személyenként 6-8 dkg-al számoljunk. A sajtok fajtát általában az előtte feltálalt menüsor, valamint az évszak és a vendégek ízlése is meghatározza.
A sajtokat aromájuk szerint tálaljuk a deszkára. Jobb oldalon fent az enyhe aromájú sajtok találhatóak, és az óramutató járásával megegyezően egyre erőteljesebb, fűszeresebb fajtákat pakolunk fel. Lefordítva ezt a sajtok nyelvére, kezdjünk egy friss, enyhe, lágy sajttal, majd következhet egy közepesen érlelt kecskesajt , a kemény, de jól vágható sajtok, a fehérpenészes sajtok, végül kék nemes penészes sajtok.
Ha már az elején a franciákkal példáloztunk, nézzünk egy francia sajttál összeállítást, melyben a következő sajtok szerepelhetnek: Picodon, Brie de Melun, Morbier, Beaufort, Munster, Roquefort. Ha ezen sajtok mindegyike hazánkban nem is kapható, jó kiindulási alapot nyújthatnak az első sajttál összeállításához. Próbálkozzanak vele!