Ha ételeinket szeretnénk szervezetünk számára kevéssé megterhelővé tenni, a finomított alapanyagok helyett a teljes értékűeket érdemes választanunk. Felfoghatjuk ezt akár egyfajta aranyszabályként is, ha szeretnénk az egészségtudatos étkezés útjára lépni. A teljes értékű alapanyagokból elkészített ételekből teljes értékű ételek készülnek el, melyek szervezetünk számára táplálóak és nem felesleges kalóriákat tartalmaznak, illetve sokkal több szervezetünk számára fontos tápanyagot is tartalmaznak.
Készítsünk tápláló palacsintát!
Ön hány palacsintát eszik meg egyszerre? Hetet-nyolcat? Sok családban egyáltalán nem ritka, hogy a családtagok legyenek felnőttek vagy gyerekek irtózatos mennyiséget tudnak egyszerre elfogyasztani belőle, ami a tészta imádatán túl a kevéssé tápláló finomított alapanyagokkal is magyarázható, ugyanis a telítettségérzés kialakulásához jóval nagyobb adagot szükséges megenni. A teljes értékű alapanyagokból készült palacsintából viszont kevesebb fogy, ami nem csak azért jó hír, mert sokkal kevesebb ideig kell a tűzhely mellett állva a tésztát dobálgatni, de egészségesebb formában is tudunk szeretteinkről gondoskodni.
Variációk a tésztára
A teljes kiőrlésű liszt és tészták hallatán sokan tiltakoznak, hisz úgy gondolják, hogy az így készült ételek íze borzalmas. Ám ez csak a rosszul elkészített vagy ízesített fogásokra igaz. A megfelelő alapanyagok összeválogatásával létrejött ízek tökéletes harmóniát alkotnak egymással, és nemcsak finomak, de egyben táplálóak, teljes értékűek is lesznek.
A palacsinta tésztája például kifejezetten ízletes zabpehelylisztből vagy hajdinalisztből készítve, de a tönkölyliszt is jó választás lehet hozzá, amit akár egy kevés kukoricaliszttel is elvegyíthetünk. A fehér cukor helyett használjunk nyers nádcukrot vagy nyírfacukrot, de ha a palacsintatésztába teszünk egy kevés édes ízt adó fűszert, például fahéjat, vaníliát, esetleg kakaót vagy karobot , sokkal kevesebb cukrot kell használnunk. Ha a kisült palacsintát még melegen megcsorgatjuk egy kevés mézzel, mielőtt a tölteléket hozzáadnánk, tényleg csak kevés cukrot kell használnunk. Ha teljes kiőrlésű lisztet használunk, többnyire még tojásra sincs szükségünk, a tej helyett pedig használhatunk szódavizet, vagy gabonaitalokat is. Ízelítőül nézzék át receptjeinket, és próbálkozzanak velük! Garantáltan teszteltek, és még soha nem okoztak csalódást!
Bounty-palacsinta zabpehelyisztből
30 dkg zabpehelyliszt
2 evőkanál karobpor
1 csipet só
2-3 evőkanál olívaolaj
4,5-5 dl víz
5 dkg kukoricakeményítő
20 dkg kókuszreszelék
5 dkg méz vagy nyírfacukor
A zabpehelylisztet a karobbal, és a csipet sóval összekeverjük, majd 2-3 evőkanál olajjal és annyi vízzel, hogy palacsintatészta sűrűségű masszát kapjunk, alaposan kikeverjük (turmixgéppel is lehet). Teflonserpenyőben a szokásos módon palacsintákat sütünk, majd megtöltjük őket a kókuszos töltelékkel. A töltelékhez a kukoricakeményítőt vízben felfőzzük, majd hozzáadjuk a kókuszreszeléket és a mézet vagy nyírfacukrot.
Gyümölcsös tönkölypalacsinta
10 dkg kukoricaliszt vagy hajdinaliszt
10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 csipet só
2 evőkanál olívaolaj
4,5-5 dl víz
ízlés szerint friss gyümölcs és méz
A kétféle lisztet, a sót, az olajat és annyi vizet, hogy el tudjuk dolgozni a tésztát, csomómentesre keverjük, majd annyi vizet öntünk hozzá, hogy palacsintatészta sűrűségű legyen. Kevés olajjal kikent palacsintasütőben a szokásos módon palacsintákat sütünk, majd megtöltjük a mézzel elkevert gyümölcsökkel.