Kiderült, mikor a legjobb kávét inni

Egy nemrégiben készült amerikai kutatás szerint átlagosan 20 százalékkal több kalóriát viszünk be naponta, mint a múlt században élő elődeink. Bár manapság egyre több ember próbál tudatosabban odafigyelni a táplálkozásra, ez nem is olyan egyszerű: ugyanis nemcsak az számít, hogy mit és mennyit eszünk, hanem az is, hogy mikor.

Még az egészségesnek számító ételeknél sem mindegy, hogy mikor esszük őket.

Gyümölcsök

A banán például jó ötletnek tűnhet reggelire, azonban éhgyomorra fogyasztva az energiaszint csökkenését is okozhatja. Bár röviddel az elfogyasztása után még energikusnak érezhetjük magunkat - magas cukortartalma miatt -, de egy-két órán belül a vércukorszintünk hirtelen visszaesik, és fáradtnak, éhesnek érezhetjük magunkat. Az irritábilis bél szindrómában szenvedőknél hasmenést is okozhat. Ha mégis banánt szeretnénk reggelizni, akkor kombináljuk egészséges zsiradékokkal - például mogyoróvajjal -, hogy lassítsuk a benne lévő cukor felszívódását.

alma, gyümölcs, étkezések időpontja, egészséges táplálkozás, tejtermékek, diófélék
Estére tilos, reggelre viszont kifejezetten ajánlott az alma. Fotó: 123rf

A citrusféléket ne fogyasszunk közvetlenül étkezés után, mivel igen savasak, így gyomorégést és emésztési zavarokat okozhatnak. Ezért inkább várjunk 30-60 percet a főétkezések után. Ha pedig szeretnénk elkerülni az éjszakai hasi diszkomfortérzetet és a fokozott gázképződést, akkor este már ne együnk almát. Ezt a gyümölcsöt inkább reggel ajánlott fogyasztani, így ugyanis stimulálhatja a bélmozgást.

Kávé

Sokak reggeli rutinjához tartozik egy csésze kávé elfogyasztása ébredés után. Pedig ennek nem sok értelme van. Egy kutatás szerint ugyanis az éhgyomorra fogyasztott kávé miatt megnő a szervezet koffeintoleranciája. Emellett az ébredés utáni első órában a szervezetünk kortizolt termel, tehát a legjobb, ha nem zavarjuk meg ezt a folyamatot. Éppen ezért várjunk egy keveset és együnk valamit, mielőtt kávéznánk! A nap utolsó kávéját pedig még délután 4 előtt ajánlott elfogyasztani - ellenkező esetben nyugtalan éjszakánk lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Rizs

Mérgező lehet a rizs, ha rosszul tároljuk - a részletekért kattintson ide!

A rizs nem a legjobb választás vacsorára, mivel sok komplex szénhidrát van benne, így sok időbe telik megemészteni. Ráadásul sok energiát is ad, ezért akadályozhatja az elalvást is. Fogyasszuk inkább ebédre - ilyenkor a leggyorsabb az anyagcserénk, így könnyebben megemésztjük az ételt.

Tej és sajtok

Sokan szeretik a napot egy pohár tejjel indítani, de ez sem mindenkinek jó ötlet. A tej megemésztése sokaknak okozhat gondot, és más élelmiszerekkel kombinálva gyomorégést, hasfájást eredményezhet. Este viszont egy pohár meleg tej segíthet ellazulni és hozzájárulhat a pihentető alváshoz. A zsírosabb, nehezen emészthető sajtokat viszont este mindenképp kerüljük, mert gyomorfájást, ezáltal pedig nyugtalan éjszakát okozhatnak.

Húsfélék

A húsféléket - különösen nehezebbeket, mint a sertés vagy a marha - nem ajánlott sem túl korán, sem túl későn fogyasztani. Fontos, hogy az utolsó, nagyobb adag húst tartalmazó étkezésünk és a lefekvés között legalább három óra teljen el, hogy az emésztéshez szükséges folyamatok ne zavarják meg az álmunkat. A nehéz húsétel reggelire sem a legjobb választás, éhgyomorra fogyasztva ugyanis emésztési problémákat idézhet elő.

Diófélék

A diófélék energiát adnak, ráadásul remek forrásai az egészséges zsiradékoknak is. Este azonban már nem szabad belőlük nagyobb mennyiséget fogyasztani, mert nem könnyű őket megemészteni. A legjobb, ha reggel vagy két étkezés között, rágcsálnivalóként fogyasztjuk őket, de ekkor is csak mértékkel. Napi egy maréknyinál többet ne fogyasszunk!

Forrás: brightside.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.