„Azt találtuk, hogy a hosszan tartó antibiotikus kezelés hatással lehet az agy működésére” – mondta Susanne Asu Wolf, a berlini Max-Delbrueck molekuláris medicina kutatóközpont munkatársa, a tanulmány szerzője. Kifejtette, hogy a probiotikumok és a testedzés képes egyensúlyban tartani az agy plaszticitását, s ezt érdemes figyelembe venni, mint igazi kezelési lehetőséget.
Az új tanulmány során a kutatók a kísérleti állatok egy csoportjának annyi antibiotikumot adtak, hogy szinte mentessé váljanak a bélmikrobáktól. A kezeletlen egyedekkel összehasonlítva, az egészséges bélflórájukat elvesztett állatok rosszabbul teljesítettek a memória teszteken és veszteséget mutatott a neurogenezis (új agysejtek termelődése) a hippokampuszban, ahol jellemzően új agysejtek születnek az egész élet során. Azoknál az egereknél, amelyeknél a jelzett problémák megjelentek, a kutatócsoport alacsonyabb szintű Ly6Chi fehérvérsejteket (specifikusan monocitákat) észleltek agyban, a vérben és a csontvelőben. Ezért a kutatók azt tesztelték, hogy valóban a Ly6Chi monociták állnak-e a neurogenezis és a memória változásai mögött. A feltételezést sikerült is igazolniuk.
„Lenyűgöző volt, hogy megtaláltuk ezeket Ly6Chi sejteket, amelyek a szervezet perifériáról az agyba utaztak, és ha van valami baj történt a mikrobiommal, az Ly6Chi kommunikáló sejtként ezt jelezte” – mondja Wolf.
Szerencsére az antibiotikumok kedvezőtlen mellékhatásai jól sülhetnek el. Az egerek, amelyek probiotikumokat kaptak, vagy egy futókerékben gyakorlatozhattak, az antibiotikum kúra után visszanyerték memóriájukat és helyreállt az agyukban a neurogenezis.
De a kísérletek egyik eredménye több kérdést is felvetett a bélbaktériumok és az agy kapcsolatáról az Ly6Chi-n keresztül. Míg a probiotikumok segítettek az egereknek visszanyerni a memóriájukat, a székletből kinyert egészséges bél baktériumok transzplantációjának nem volt hatása. Ez egy olyan rejtély, aminek a hátterét még fel kell tárni. A kutatók remélik, több klinikai vizsgálatot folytathatnak, hogy kiderítsék, a probiotikus kezelések javíthatnak-e a neurodegeneratív és pszichiátriai betegségek tünetein.
Forrás: sciencedaily.com