A washingtoni George Washington University kutatócsapata, Ami Zota vezetésével közel 9000 résztvevővel végezett el egy kísérletét, amelynek során vizeletmintát vettek tőlük, és egy kérdőívet is ki kellett tölteniük. Ebben többek között arra voltak kíváncsiak, hogy étkeztek-e gyorsétteremben az elmúlt 24 órában.
A vizeletmintában két ftalát , a di-isononyl phthalate (DiNP) és a di-2-ethylhexylphlatate (DEHP) nyomait keresték.
Az eredményekből kiderült, hogy azok, akik több gyorsételt fogyasztottak, sokkal több ilyen káros vegyülettel kerültek kapcsolatba. Egészen pontosan a DEHP értéke 23,8 százalékkal, míg a DiNP-é 40 százalékkal volt magasabb azokhoz képest, akik nem ettek gyorséttermi fogásokat.
Nem csak a ftalátok jutnak az emberi szervezetbe a csomagolásból. A műanyag csomagolásban lévő biszfenol A például igen negatív hatással van a kisgyerekek egészségére és viselkedésére.
A DEHP és a DiNP komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, többek között terméketlenséghez. Éppen ezért az amerikai törvényhozók megtiltották ezek használatát többek között a gyermekjátékokban, de az élelmiszeripart még nem sikerült megregulázni.
Forrás: Medical News Today