Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) a Nevada Egyetem kutatóival közösen vizsgálta azt, hogy a koronavírus -járvánnyal kapcsolatos korlátozások enyhítése milyen hatással lehet a járványgörbe alakulására. Ennek apropója az volt, hogy több amerikai állam - így Mississippi, Texas, Alabama, Arizona, Nyugat-Virginia és Connecticut - kormányzója március elején bejelentette: enyhíteni kívánnak bizonyos korlátozó intézkedéseket, például a maszkviselést és az éttermi étkezés tilalmát. Mint arról a CNN is beszámolt , a kutatók a 2020. március 1-je és december 31-e között gyűjtött megyei adatokat elemezték, különös tekintettel arra, hogy a kötelező maszkviselés elrendelése és az éttermi étkezések tilalma milyen hatással volt a fertőzésszámok és a koronavírus okozta halálozások alakulására.
Az elemzésből kiderült, hogy azokban a megyékben, ahol elrendelték a kötelező maszkviselést, a COVID-19 esetszámok növekedési üteme átlagosan 0,5 százalékponttal csökkent az intézkedés bevezetése utáni 20 napban, és 1,8 százalékponttal 100 nappal a korlátozás elrendelése után. A koronavírus-fertőzés következtében elhunytak napi aránya 20 nappal az intézkedés elrendelése után 0,7 százalékponttal, míg 100 nappal később 1,9 százalékponttal csökkent. Az éttermi étkezések tekintetében ennél is érdekesebben alakultak a számok. Azokban a megyékben, ahol a vizsgált időszakban újra engedélyezték az éttermi fogyasztást , az enyhítések utáni 40 napban nem történt statisztikailag értékelhető változás sem a fertőzésszámok, sem a halálesetek tekintetében. Ám hosszú távon már érzékelhető volt az enyhítések hatása: az éttermi korlátozások feloldása után 60, 80 és 100 nappal 0,9, 1,2 és 1,1 százalékponttal növekedett az igazolt fertőzöttek száma, míg a fertőzés halálozási aránya 61-80 nappal az enyhítések után 2,2, 81-100 nappal később pedig már 3 százalékpontos emelkedést mutatott.
"A kötelező maszkviselés és az éttermekben történő helyszíni fogyasztás korlátozása hozzájárulhat a koronavírus közösségi terjedésének lelassításához, valamint az esetszámok és a halálozások növekedésének csökkentéséhez" - összegezték a kutatók a kapott eredményeket, hozzátéve, hogy az elemzés során nem vették figyelembe a megyékben bevezetett egyéb korlátozó intézkedéseket, valamint a vizsgálatok során nem tettek különbséget a beltéri és a kültéri étkezések között.
Itthon olyan sok a koronavírus-fertőzött a közszolgálatot biztosítók közt, hogy az már a tömegközlekedést, a hulladékszállítást és a takarítást is veszélyezteti. Erről részletesebben korábban megjelent cikkünkben olvashat.