Különleges receptek szilvával

A szilva főként a nyár végén érik be, jelképezi a nyár elmúlását, és az ősz kezdetét is. A befőzési időszaknak is az utolsó gyümölcse, amiből igen különleges receptek és ételek készülhetnek.

A szilvából remek pite és lekvár készíthető, de salátának és hideg gyümölcslevesnek sem utolsó. Finom íze mellett egészségre gyakorolt hatásai miatt is érdemes fogyasztani belőle. Ha télire is rakunk el belőle, kiváló vitamin- és ásványianyag-forrás szervezetünk számára, segíti a bélrendszer működését, székrekedés ellen is kiváló, és lúgosító hatású. Minden olyan tulajdonsággal rendelkezik, melyek a téli, kicsit nehezebb étkezést könnyebbé tudják tenni.

Kimagozva és zacskókba téve kiválóan fagyasztható, így süteményekhez, mártásokhoz, levesekhez bármikor felhasználható. Ha pedig a rendkívül ízletes és sűrű szilvalekvár, vagy a szilvabefőtt mellett valami újat is kísérleteznének, próbálják ki itt ajánlott receptjeinket, melyekben szintén a szilva a főszereplő!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Savanyított szilva

Hozzávalók 1 db 7 dl-es üveghez:

A szilvához:

kb. 40 dkg még nem teljesen érett, magozott szilva

3-4 szem egész fekete bors

2 szem szegfűszeg

1-2 gerezd fokhagyma

3-4 db meggyfalevél

3-4 db befőttesüveg átmérőjű és lúdtoll szár vastagságú meggyfaág

1 csipet szalicil a celofán tetejére

A felöntőléhez:

kb. 3 dl víz

3 cl vörösborecet

6 dkg nyers nádcukor

1-2 csipet só

A teljesen hibátlan szilvát alaposan öblítsük át és egy szűrőben hagyjuk lecsepegni, majd vágjuk ketté és magozzuk ki. Közben készítsük el a befőtt levét. Ehhez forraljuk össze a vizet, az ecetet, a cukrot és a sót. Ezután a kimagozott szilvákat rakjuk a csírátlanított üvegekbe egészen a nyakáig, egy kevés helyet hagyva a fűszereknek. Adjuk hozzá a fűszereket, a fokhagymát, a meggyfalevelet és végül a meghajlított meggyfa ágacskákat, amikkel leszorítjuk a szilvát, hogy a lé felhajtó erejétől ne emelkedjen majd ki. Ezután felöntjük a forrásban lévő ecetes lével, és egy duplára hajtott, méretre vágott, vízbe áztatott celofánnal lefedjük, majd erősen rágumizzuk az üveg szájára. Egy csipet szalicilt szórunk a celofán tetejére, és erősen rácsavarjuk a kupakot. Ezután száraz dunsztba tesszük az üvegeket minimum egy éjszakára. Kiváló savanyúság szárnyas- és vad húsokhoz, sós ételekhez.

Vegyes gyümölcssajt

Hozzávalók kb. 1 kg gyümölcspüréhez:

kb. 1,3 kg alma, körte, szilva , ringlószilva vegyesen, egyenlő arányban

25 dkg nyers nádcukor

1 kávéskanál reszelt citromhéj

¼ vaníliarúd kikapart belseje

Minden gyümölcsöt alaposan, többször megmosunk. A szilvákat kimagozzuk, az alma és körte szárát és magházát eltávolítjuk. Ezután kevés vízben mindet puhára főzzük, majd átpasszírozzuk vagy alaposan összeturmixoljuk. Kb. 1,3 kg nyers gyümölcsből 1 kg gyümölcspürénk lesz. A püréhez kilónként 25 dkg cukrot teszünk, egy kávéskanál reszelt citromhéjat és ¼ vaníliarúd kikapart belsejét. Ezt takaréklángon addig főzzük folyamatosan kevergetve, amíg olyan sűrű nem lesz, hogy a fakanálról tányérra cseppentve néhány perc alatt kocsonya nem lesz belőle. Amikor elkészült, egy-két ujjnyi vastagon tepsibe kenjük, és langyos helyen hagyjuk szikkadni. Amikor összeállt, darabokra vagdossuk és fóliába csomagolva hűtőszekrényben tároljuk. A forró pürét vizes celofánnal bélelt őzgerincformába is adagolhatjuk, és ha kihűlt, a hűtőszekrényben tárolhatjuk. Készíthetjük durvára vágott dióval vagy mandulával is, amit a meleg püréhez keverünk.

A gyümölcssajt önmagában nagyon édes, de kiváló édesség a csokoládé helyett, és süteményeket is készíthetünk belőle.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.