Lila színű, egészséges csemegék

Kevesebb csodálatos dolog létezik az élelmiszerek között, mint a friss gyümölcs. Egy tál érett gyümölcs látványa és illata legtöbbünk számára szinte ellenállhatatlan.

De nem is kell ellenállnunk neki, hiszen ez a magas víz-, vitamin-, enzim- és ásványanyag-tartalmú élelmiszercsoport az egyik legősibb és legfontosabb táplálékunk. Ha jobban meggondoljuk, a gyümölcs egyedülállónak számít abban, hogy minden fajtája fogyasztható nyersen, a lehető legkevésbé feldolgozott állapotban.

Sokan sajnos úgy táplálkoznak, hogy étrendjük - a gyümölcsökön kívül - semmilyen más nyers ételt nem tartalmaz. A gyümölcs, többek között könnyű emészthetősége és magas rosttartalma miatt, kiválóan alkalmas a szervezet tisztítására, felfrissítésére és méregtelenítésére . Ilyen irányú hatása olyan erős, hogy bizonyos terápiás diétákban óvatosan, és csak kisebb mennyiségben használják, mint a zöldségeket. A komolyabb tisztulással együtt járó átmeneti kellemetlen tünetek is erősebben jelentkeznek egy gyümölcs, mint egy zöldségkúrán. Az egészséges ember számára viszont magas élvezeti értékű, kalóriában visszafogott, és tápanyagokban igen gazdag élelem. De nézzük meg közelebbről, miért érdemes a gyümölcsöket mindennapi étkezésünk szerves részévé tenni?

Fontos antioxidáns források

Az úgynevezett antioxidáns anyagok nagy szerepet játszanak sejtjeink épségének megőrzésében, az öregedési folyamatok lassításában, a szervezet saját anyagcsere folyamatainak melléktermékeként létrejövő, valamint a környezetből bekerülő károsító anyagok (szabadgyökök) semlegesítésében. A szabadgyökök nagy reakcióképességű, ingatag molekulák, melyek stabilizálódásához egy másik elektron szükséges, amelyet szervezetünk ép sejtjeiből próbálnak felvenni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az antioxidánsok azok a szervezetet védő anyagok, amelyek saját elektronjaik feláldozásával semlegesítik a szabadgyököket. Egyre több kutatás igazolja, hogy komoly szerepük lehet a gyulladásos és daganatos betegségek megelőzésében. A bogyós gyümölcsök már kis mennyiségben történő fogyasztása is hatékony segítség lehet számos daganatfajta elleni küzdelemben. A héjukban és húsukban lévő flavonoidok - vízben oldódó növényi festékanyagok – segítenek az antioxidáns-vitaminoknak- és enzimeknek a szabadgyökök elleni védelmi rendszer kiépítésében. Jelenleg körülbelül nyolcezerféle flavonoidot ismerünk.

Ismert és kevésbé ismert fajták

A rövidebb szezonú bogyós gyümölcsök különösen értékesek. Vannak jól ismert, kereskedelmi forgalomban évente megjelenő, és kevésbé ismert, de annál hasznosabb és különlegesebb fajták is. A földieper, a málna, a piros és a fekete ribizli, a meggy, a fekete szeder, a kék áfonya, a csipkebogyó, vagy a kék szőlő, szezonjában mind könnyen beszerezhető a piacon. De érdemes megismerkedni a boltokban ritkábban vagy szinte soha nem kapható különlegességekkel is, mint pl. a fekete bodza, a galagonya, a kökény, az erdei szamóca, a berkenye, a som vagy a homoktövis bogyó. Ezeket a ritka és értékes gyümölcsöket inkább szörp, lekvár, zselé, ivólé formájában vásárolhatjuk meg, illetve nyár derekán és kora ősszel erdei sétákon magunk is szedhetünk belőlük.

A fekete ribizlinek, vagy a népnyelv szerint a köszvénybogyónak, magas pektintartalma miatt feldolgozás után is megmarad C-vitamintartalma. Rendkívül jól fagyasztható, dzsemnek és szörpnek is nagyon finom. A szeder, a kökény, és az eper immunerősítő, vértisztító, gyulladáscsökkentő, daganatellenes hatású. A som C-vitamintartalma sokszorosa a citroménak. Lekvárja egyedülálló magyar termék, hungarikum. A csipkebogyót szárítva gyógyteaként is fogyasztjuk, illetve a belőle készült pikáns lekvárt, a hecsedli lekvárt is, ami főleg a pilisi térség specialitása.

A galagonyabogyónak és a fekete berkenyének értisztító, vérnyomáscsökkentő hatása van, szívműködési zavarok esetén különösen ajánlottak. A kék áfonyát a nemzetközi szakirodalom a legmagasabb antioxidáns tartalmú gyümölcsként emlegeti. A homoktövis, ez a fanyar, narancsszínű, ovális alakú bogyó számos természetgyógyászati készítmény alapanyaga. A húsából és magjából készült olajat gyulladások ellen, pl. gyomor- és nyombélfekély kezelésében is használják.

A sötétkék és lila színű bogyósok, mint pl. az áfonya vagy a fekete szeder, a legmagasabb ORAC értékkel rendelkező gyümölcsök. Az ORAC (Oxygen Radical Absorption Capacity) szám azt jelzi, hogy egy élelmiszernek milyen erős az antioxidáns kapacitása. A szederbogyó felépítése, a málnához hasonlóan, több, kisebb kerek egységből áll össze. Mindegyik apró gömbnek van magja és héja, ezért magas rosttartalommal rendelkezik. A benne lévő antocianin nevű festékanyag segít megőrizni a szem és az érrendszer egészségét. Az áfonya és a szeder is jól fagyasztható, érdemes szezonban nagyobb mennyiséget eltenni belőlük, hogy a téli hónapokban is élvezhessük őket. A kék szőlő héjában található rezveratrollal sok kísérletet végeznek, és úgy találják, hogy jelentős fegyver lehet a rosszindulatú tumoros betegségek megelőzésében.

Gyümölcsfogyasztás egyénre szabva

Azok a táplálkozási iskolák, melyek hisznek abban, hogy a gyümölcsfogyasztásnak szabályai vannak, azt ajánlják, hogy leginkább reggel, éhgyomorra együnk gyümölcsöt, illetve más élelmiszercsoportoktól elkülönítve. Ez különösen a magasabb cukortartalmú gyümölcsökre vonatkozik. Egyéni érzékenység és tapasztalat alapján ezt az elvet nem mindenki alkalmazza szigorúan. Vannak, akik úgy érzik, hogy egy kevés gyümölcs elfogyasztása számukra ideális édesség. Mások étvágygerjesztőnek, étkezés előtt esznek gyümölcsöt. A makrobiotikus és a lúgosító étrendet követő iskola például az édes gyümölcsöt savasító tápláléknak értékeli, és fogyasztását igencsak korlátozza. Általában minél édesebb egy gyümölcs, savasító hatása annál magasabb. A lúgosító diétákban leginkább citrom és grapefruit szerepel. Bizonyos vélemények szerint a gyümölcsök más ételcsoportokkal való kombinációja egyáltalán nem hat negatívan az emésztésre.

De minden embernek más a szükséglete, alkata, egészségi állapota és ízlése. Legjobban akkor járunk, ha a különböző szakvélemények mérlegelése után kialakítunk egy számunkra megfelelő, elfogadható és megvalósítható étkezési rendet, amelyben a friss, szezonális gyümölcsök is szerepet kapnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.