Low budget diéta - mintaétrenddel

Bár hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az egészséges étkezés drága, ez valójában nem igaz. Nemcsak a legkülönlegesebb élelmiszerek egészségesek, hanem számtalan, a mindennapokban könnyen elérhető finomság is hozzájárul testi jóllétünkhöz.

Ha egészségesen szeretnénk táplálkozni, akkor nem kötelező bonyolult receptekben, különleges alapanyagokban gondolkodnunk: már a legegyszerűbb kisboltban is be tudunk úgy vásárolni, hogy hasznos tápanyagokat és egészséges finomságokat juttassunk a szervezetünkbe.

Vásároljunk egyszerűen!

Nem kell túlbonyolítani a bevásárlást, töltsük fel egyszerű élelmiszerekkel a kamrát és a hűtőszekrényt! Vásárláskor makrotápanyagokból szerelkezzünk fel, azaz szénhidrátokat, fehérjéket és zsírokat vegyünk egészséges kivitelben, ezt a készletet pedig hasznos fűszerekkel egészítsük ki.

Hogy melyek ezek? Ha szénhidrátokat veszünk, akkor elsősorban teljes értékű gabonaféléket, barna rizst , durumtésztát, zabpelyhet tegyünk a kosarunkba, valamint friss gyümölcsöket, például almát, pár szem narancsot, banánt. A zöldségekről se feledkezzünk meg: tél végén a káposzta, a kelkáposzta, a paszternák, a cékla, a karfiol és a sárgarépa tökéletes választás.

A fehérjék esetében a zsírszegény tejtermékek, a túró, a sajt, a joghurt, a tojás , a fehér húsok, például a csirke és pulyka ideális választás, vehetünk bátran tonhalat konzerves verzióban, és a hüvelyes zöldségek, mint a bab, a lencse, a csicseriborsó is remek élelmiszerek.

Zsírokra is szükségünk van, egy üveg olívaolaj mindenképpen kerüljön a kosárba, ahogy az olajos magvak, mogyoró, mandula, dió is hasznosak. Fűszerezéshez vegyünk valamilyen tengeri sót, borsot, fokhagymát, pirospaprikát, gyömbért, esetleg kurkumát, majoránnát, oregánót.

Fontos, hogy minden alkalommal olvassuk el alaposan a termékek címkéjét, és próbáljunk meg hozzáadott cukortól mentes, illetve alacsony zsírtartalmú élelmiszereket vásárolni. Bár a nagyobb kiszerelés sokszor kedvezőbb áron kapható, gondoljuk át, szükségünk van-e a nagyobb verzióra, és nem fog-e a kukában landolni a fele, mert nem fogyasztjuk el. De azt is gondoljuk át, hogy mekkora mennyiségre van valójában szükségünk: ne kényszerítsük magunkat túlevésre azzal, hogy nagyobb csomagot vettünk meg valamiből, és nem akarjuk, hogy megromoljon.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem csak a szuper a szuper! A szuperélelmiszerek olyan ételek, amelyek tápanyagban gazdagok, egészségesek, ám fogyasztásuk nem emeli jelentősen a napi kalóriabevitelt. De a szuperétel nem feltétlenül egzotikus és drága: goji bogyó, aloe vera, matcha tea helyett vásároljunk almát, narancsot, paprikát, fokhagymát, kelkáposztát, sütőtököt, túrót - ezek legalább olyan egészségesek, mint nehezen beszerezhető, drágább társaik.

Óvatosan a csomagolt ételekkel!

Ugyan sokkal egyszerűbb megvenni egy félkész lasagne-t, és csak megsütni, mint elkészíteni, mégis jobban járunk, ha inkább mi főzünk. Így tudjuk, milyen alapanyagokat használunk fel, nem terheljük feleslegesen hozzáadott cukorral és adalékanyagokkal, tartósítószerekkel a szervezetünket, sőt az elfogyasztott mennyiséget is jobban tudjuk kontrollálni, az esetleges maradékot pedig lefagyasztva később is megehetjük.

A konzervekkel bánjunk óvatosan: mindig olvassuk el a címkén, mennyi hozzáadott cukrot vagy egyéb adalékanyagot tartalmaznak. Az idényzöldségeket és -gyümölcsöket fagyasztva is megvásárolhatjuk, de akár mi magunk is lefagyaszthatjuk, amikor szezonjuk van.

Tervezzük meg előre étrendünket, és írjunk bevásárlólistát!

Készüljünk fel, és döntsük el 2-3 napra, de akár egy hétre előre, hogy mely étkezés során mit fogunk enni. Így ennek megfelelően tudunk bevásárolni. Ha tudjuk, mit kell vennünk, kisebb az esélye, hogy mindenféle egészségtelen, magas kalóriatartalmú élelmiszert vásárolunk feleslegesen. Érdemes valamelyik diszkontáruházban vásárolni, mert jó minőségű, megfizethető árú termékeket kínálnak.

Az egészséges élelmiszer nem feltétlenül drága is
Az egészséges élelmiszer nem feltétlenül drága is

Legyenek fix pontjai a bevásárlólistánknak, amelyeket mindig megveszünk. Ezek az élelmiszerek − a gabonák, a tejtermékek , a hús, a zöldségek és a gyümölcsök − tartalmazzák a szükséges makrotápanyagokat, és étkezéseink alapját képezik. Ha ezekből mindig van otthon megfelelő mennyiség, akkor bármikor el tudunk készíteni egy egészséges fogást, és nem esünk olyan könnyen kísértésbe.

Főzzünk előre, dobozoljuk be az ételeket, amelyeket aztán magunkkal tudunk vinni a munkába. Ha akkora mennyiséget főztünk, amelyet pár napon belül nem tudunk elfogyasztani, akkor fagyasszuk le egy részét: örülni fogunk neki, ha legközelebb nem kell főznünk, csak kiolvasztanunk egy egészséges ételt.

Pénztárcakímélő tippek a mindennapokra

Ha kétségeink vannak az árakat illetően, akkor kezdjünk el számolni!

  • Egy adag zabkása egy szem gyümölccsel olcsóbb reggeli, mint ha valamilyen cukros-zsíros péksüteményt vennénk meg - amelytől egyébként egy óra múlva újra éhesek leszünk.
  • Bármennyire egyszerű is a csirkemellet, a rizst és a salátát megvenni a munkahelyi ebédlőben, egy adag áráért akár kétszer-háromszor is megebédelhetünk, ha magunk sütjük-főzzük meg ugyanezt az ételt otthon.
  • Egy kiló gyümölcs akár három-négy alkalommal is lehet tízórai vagy uzsonna.
  • Ha szeretjük a zöldségleveseket, illesszük be az ebédünkbe, mert könnyen elkészíthetőek, laktatóak, vitaminokkal és ásványi anyagokkal turbózzák fel testünket, és segítenek, hogy a főételből akár fél adag is elég legyen. Akár vacsorára is fogyaszthatunk levest, így egy főzéssel két étkezést is kipipálhatunk.
  • Ha a húsfogyasztáson szeretnénk spórolni, akkor vagy vegyünk egész csirkét, amelynek minden részét fel tudjuk használni sültekhez, leveshez, pörkölthöz, vagy válasszunk az előre filézett csirkemell helyett olcsóbb, csontos mellet, illetve combot, és filézzük ki magunk, vagy kérjük hozzá a hentes segítségét.
  • Felejtsük el a gyorséttermek menüjét és kínálatát, hiszen amellett, hogy drágák, alig van bennük tápanyag és értékes kalória.
  • Néhány alapanyagot bátran megvehetünk nagyobb tételben is, például a zabpelyhet, a barna rizst, a durumtésztát vagy a száraz hüvelyeseket, babot, lencsét, mert ezek hosszan elállnak a kamrában, viszont gyakran fogyasztjuk.
  • Ha van rá lehetőségünk, termesszünk magunknak zöldségeket, például paradicsomot, paprikát, zöldhagymát: ezek akár az erkélyen vagy a konyhakertben is megteremnek.
  • Maradék ételeinket hasznosítsuk újra, ne dobjuk ki, inkább használjuk fel egy újabb egészséges fogás elkészítéséhez. Az ebédről megmaradt sült húst például szendvicsbe is tehetjük, vagy készíthetünk belőle húskrémet, pástétomot.

7 napos mintaétrend - olcsó, és fogyaszt!

1. nap

Reggeli: Tojásrántotta 2 tojásból, spenótágyon

Tízórai: alma

Ebéd: Teljes kiőrlésű gabonapita tonhallal, hagymával és paradicsommal töltve

Uzsonna: alacsony zsírtartalmú joghurt bogyós gyümölccsel

Vacsora: párolt halfilé héjában sült édesburgonyával és brokkolival

2. nap

Reggeli: zabkása zsírszegény tejjel, banánnal

Tízórai: narancs vagy grapefruit

Ebéd: sült csirkecomb (bőr nélkül), barna rizzsel, zöldborsóval és csemegekukoricával

Uzsonna: egy marék sótlan olajos magféle (dió, mogyoró, mandula)

Vacsora: sertésszelet paradicsommártással, grillezett zöldbabbal, párolt spenóttal

3. nap

Reggeli: smoothie tejből, görög joghurtból, mézzel, fagyasztott bogyós gyümölcsökkel

Tízórai: teljes kiőrlésű keksz

Ebéd: sült halfilé paradicsommal, cukkinivel, sárgarépával

Uzsonna: fehérjeturmix

Vacsora: chilis bab zsírszegény hússal és barna rizzsel

4. nap

Reggeli: 2 tojásból tükörtojás sonkával, sajttal

Tízórai: banán mogyoróvajjal

Ebéd: fűszeres csirkecsíkok sütőben sült édesburgonyával

Uzsonna: cukormentes, teljes kiőrlésű keksz

Vacsora: cukkinis lecsó

5. nap

Reggeli: zabkása zsírszegény tejjel, mandulaszeletekkel, kókusszal

Tízórai: túrókrém barackkal, almával

Ebéd: marhaszelet párolt gombával, karfiollal, brokkolival

Uzsonna: sárgarépa csíkok humusszal

Vacsora: teljes kiőrlésű kenyérből készült szendvics sajttal, sonkával, zöldségekkel

6. nap

Reggeli: omlett 2 tojásból gombával, sonkával, paprikával

Tízórai: tejberizs cukor nélkül

Ebéd: csirkemellfilé rizzsel, zöldsalátával

Uzsonna: gyümölcssaláta

Vacsora: teljes kiőrlésű palacsinta gyümölcsös túrókrémmel

7. nap

Reggeli: zabkása zsírszegény tejjel, almával, banánnal, bogyós gyümölcsökkel

Tízórai: kefir teljes kiőrlésű keksszel

Ebéd: hamburger pulykahúsból, teljes kiőrlésű buciban

Uzsonna: alma dióval

Vacsora: zöldsaláta csirkekockákkal

A cikk a Nők Lapja Egészség februári számában jelent meg.

A cikk a Nők Lapja Egészség februári számában jelent meg

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra