Maradt az ebédből? Jól gondold át, megeszed-e

Nagyon fontos, hogy tisztában legyél a maradékok tárolásának és fogyaszthatóságának alapvető szabályaival. Ezzel ugyanis szörnyű gyomorrontásoktól és súlyos ételmérgezésektől kímélheted meg magadat.

Ha megeszed az ebéded vagy vacsorád maradékát, azzal nemcsak pénzt spórolhatsz, de a háztartásod élelmiszer-pazarlásának mértékét is csökkentheted. A túl sokáig a konyhapulton vagy tűzhelyen hagyott, illetve a rosszul tárolt vagy nem jól felmelegített ételek azonban remek környezetet biztosítanak a baktériumok szaporodásához, így elfogyasztásuk komoly kockázatokkal is járhat – figyelmeztetett a Leicesteri Egyetem egyik szakértője, Primrose Freestone a The Conversation című tudományos lapban megjelent cikkében.

Mutatjuk, milyen szabályokat kell betartani a szakember szerint, hogy a maradékmentés ne jelentsen egyet a gyomorrontással.

nő a hűtőben válogat
Nagyon fontos, hogy tisztában legyél a maradékok tárolásának és fogyaszthatóságának alapvető szabályaival. Fotó: Getty Images

A tárolás aranyszabályai

Melegben és magas páratartalom mellett már 20 perc alatt megduplázódhat azon baktériumok száma, amelyek előidézik az élelmiszerek megromlását. Ennek megelőzése érdekében a maradékot 

  • legfeljebb két órán belül tedd be a hűtőbe vagy a fagyasztóba,
  • a hűtőben 0 és 5 Celsius-fok közötti hőmérsékleten tárold,
  • lefedve tárold, hogy a kórokozók minél kevesebb oxigénhez jussanak,
  • két napon belül fogyaszd el vagy fagyaszd le.

Erre figyelj az újramelegítésnél

Ha a maradék elfogyasztására készülsz, a biztonságod érdekében akkor is be kell tartanod néhány szabályt. Újramelegítésnél ügyelj arra, hogy

  • az étel minden részét felforrósítsd, és belső hőmérsékletük minimum 75 Celsius-fokos legyen,
  • a szószokat, pörkölteket, leveseket és mártásokat legalább három percig forrald, folyamatos kevergetés mellett,
  • a sütőben legalább 160 Celsius-fok legyen, és fogyasztás előtt jól átmelegedjen az étel.

Fontos továbbá, hogy a maradékokat nem szabad többször újramelegíteni, a lehűlés és a felmelegedés idején ugyanis tovább szaporodhatnak a betegségeket okozó baktériumok.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.