Meddig fogyaszthatók a konzervek?

A kamra polcain sokszor évekig is állnak felbontatlanul konzerv májkrémek, gyümölcsök vagy készételek. Meddig fogyaszthatóak ezek az élelmiszerek, és mikor érdemes inkább megszabadulni tőlük?

A tartós élelmiszerek nagy előnye, hogy megfelelő körülmények között tárolva hosszú ideig őrizhetőek minőségromlás nélkül. A legtöbb háztartásban a kamrák polcai tömve vannak konzervben tárolt gyümölcsökkel, zöldségekkel, sőt készételeket is árusítanak ilyen módon. Sokszor azonban évekig a polcon felejtjük őket, majd nehezen tudjuk eldönteni, hogy biztonsággal felhasználhatjuk-e az ebédhez. A minőségmegőrzési dátum mellett fontos néhány más tényezőt is figyelembe vennünk.

A befőzés célja, hogy a friss zöldségeket és gyümölcsöket tartósítsuk, vagyis olyan eljárásnak vessük alá, amelynek köszönhetően sokáig élvezetes marad a fogyasztásuk. A tartósítószerektől azonban sokan félnek - lehet ennek a félelemnek alapja? Cikkünkben a válasz!

Meddig fogyaszthatóak a konzervek?

Fontos tisztázni a fogyaszthatósági és minőségmegőrzési idő közötti különbséget. A minőségmegőrzési idő azt a dátumot jelöli, amíg a gyártó - megfelelő tárolási feltételek mellett - biztosítja a kívánt ízt és állagot az élelmiszernek. Ezen a dátumon túlfutva sem kizárt, hogy az étel ehető, érződhet ugyanakkor valamilyen mellékíze, esetleg sűrűbbé, darabosabbá válhat. Ezzel szemben a fogyaszthatósági idő azt a kalkulált időintervallumot takarja, ameddig az élelmiszer emberi fogyasztásra alkalmas. Amennyiben ez is lejárt, úgy valóban javasolt megszabadulni a terméktől, hiszen megbetegedhetünk miatta. Nem csupán a penész árulkodhat róla, hogy az étel már nem fogyasztható - bizonyos változások már akkor is megindulhatnak benne, ha szemünkkel és orrunkkal sem érzékeljük.

A zöldségek és húsfélék tovább, míg a gyümölcsök és savanyúságok rövidebb ideig állnak el
A zöldségek és húsfélék tovább, míg a gyümölcsök és savanyúságok rövidebb ideig állnak el

A zöldség és a hús áll el legtovább

Legtovább a hústermékek, illetve zöldségek állnak el a konzervekben, ezeket akár a gyártási időtől számított öt éven belül is biztonsággal elfogyaszthatjuk. A gyümölcsök, savanyúságok tarthatósági ideje már rövidebb, ezek átlagosan másfél évig őrzik meg minőségüket a fémburokban. Fontos ugyanakkor a megfelelő tárolás: a konzerveket száraz, hűvös helyen kell tartani. Felhasználás előtt pedig ellenőrizzük, hogy a konzerv nem sérült-e meg, lyukadás vagy korrózió esetén ugyanis a benne tárolt termék idő előtt megromolhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A gyorsfagyasztott termékek előnye

A friss zöldségek és gyümölcsök mellett nem csak a konzerves változat az egyetlen alternatíva, gyorsfagyasztott termékeket is vásárolhatunk. A fagyasztott zöldségek és gyümölcsök mellett szól, hogy betakarításukat követően néhány óra múlva feldolgozzák ezeket, emellett megőrzik vitamin- és tápanyag-tartalmukat. Bár a konzervben tárolt termékek tovább megőrzik minőségüket, és hűtést sem igényelnek, sokszor sót, illetve cukrot is adnak hozzá a jobb ízhatásért, emiatt pedig nem olyan egészségesek. Érdemes az alacsony nátriumtartalmú zöldségeket választani, illetve azokat a gyümölcsöket, amelyeket csupán a saját levükben tárolják a konzervben.

Forrás: WebMD

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.