Megdöbbentő méreteket ölt itthon az élelmiszerpazarlás

Egy év alatt csaknem 130 ezer forintnyi élelmiszert pazarol el egy átlagos, 4 fős magyar háztartás. A megoldást a szemléletformálás jelentené.

Az élelmiszerpazarlás korunk egyik legjelentősebb fenntarthatósági problémája. A jelenség a teljes élelmiszerláncot érinti, a fejlett országokban azonban a kidobott élelmiszerhulladék mennyiségének több mint feléért a háztartások felelősek - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

élelmiszerpazarlás, élelmiszerhulladék, Nébih
Fejenként 65 kilogramm élelmiszert dobunk ki évente.Fotó: Getty Images

Évi csaknem 14 kiló készételt dobunk ki

Az ENSZ 2016-ban azt tűzte ki fenntartható fejlődési célként, hogy 2030-ig felére csökken a háztartásokban keletkező élelmiszerhulladék. Magyarországon 2016 és 2019 között 4 százalékkal (68 kilogrammról 65 kilogrammra) csökkent a fejenként kidobott élelmiszer mennyisége, a kitűzött cél elérésétől azonban továbbra is messze vagyunk, tehát komoly erőfeszítéseket kell tennünk. Ráadásul az elpazarolt élelmiszerek felének kidobása elkerülhető lenne.

Egy átlagos, 4 fős magyar háztartás 128 ezer forintnyi élelmiszert pazarol el évente. Ennek legnagyobb részét a készételek adják - ezekből évente fejenként 13,7 kilogramm kerül a szemetesbe. Ezt követik a zöldségek és gyümölcsök (5,9 kg), majd a pékáruk (5,3 kg).

Az egész világon rengeteg élelmiszer megy a szemétbe. A nemzetközi és a magyar adatok is lehangolóak.

A szemléletformálás lenne a kulcs

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Nébih szerint az élelmiszerpazarlás csökkentésének egyik fő eszköze a szemléletformálás, amelyet már fiatalkorban el kellene kezdeni. Erre az elmúlt 5 évben kiemelt hangsúlyt fektetettek: a Nébih szakemberei több mint 10 ezer gyerek számára tartottak szemléletformáló foglalkozást személyesen a Maradék nélkül program keretében.

A másik fontos célcsoport a felnőtt lakosság, akik kiemelt szerepet játszanak a jövő generáció szokásainak kialakításában is. Őket célozza meg a Nébih Nem leszek szemét! kihívása, amely idén szeptember 29-étől október 16-áig tart. Ennek keretében a Maradék nélkül program munkatársai arra buzdítanak mindenkit, hogy a játék bő két hete alatt osszák meg ismerőseikkel, barátaikkal, hogy ők mit tesznek az élelmiszerpazarlás ellen, cserébe pedig értékes nyereményeket kaphatnak - olvasható a közleményben. A kihívás és a nyereményjáték részletei itt érhetőek el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra