Transzzsírok
Feldolgozott élelmiszerek, salátaöntetek, bolti húskészítmények, pékáruk, sütemények, burgonya- és kukoricacsipsz, cukorkák - transzzsírok mindegyikben vannak. Egy átlagember a napi ajánlott transzzsír-bevitel háromszorosát fogyasztja el, ami miatt emelkedik a szervezetben a káros LDL koleszterin szintje, amely ha tartósan így marad, akár Alzheimer-kórt és demenciát is okozhat. Kutatások kimutatták, hogy már egy havi transzzsírokban és szénhidrátban szegény étrend is elég lehet, hogy javuljon a szellemi teljesítmény és a vizuális memória.
Telített zsírok
A húsokon, csirkebőrön található zsírréteg, a vaj és a teljes tejből készült tejtermékek is ide tartoznak. Ha túlzásba visszük ezeket, akkor jelentősen gyorsítjuk a kor előrehaladtával egyébként is elkerülhetetlen memóriaromlást. Éppen ezért keressük inkább a telítetlen zsírsavakat tartalmazó ételeket, mint az olajos magok, az olívaolaj, a mogyoróvaj vagy az avokádó, mert ezek a szívet és az agyat is védik.
Cukor, cukorszirup
A finomított cukor és az egyszerű szénhidrátok szintén nem tesznek jót - nemcsak az agynak, hanem az anyagcserének és a hormonrendszernek sem. Éppen ezért érdemes például kerülni mindent, ami magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot tartalmaz. Válasszunk lassan felszívódó szénhidrátokat, amelyek nem okoznak vércukorszint-ingadozást, így az agyat sem terhelik feleslegesen!
Gyorsételek
A Neurology magazinban jelent meg egy tanulmány, amely szerint a transzzsírokban (ezek pedig a gyorséttermi ételekben is bőven vannak) gazdag étrend hatására az agy szó szerint összezsugorodik, funkciói romlanak, és jelentős mértékű memóriavesztés következik be.
Adalékanyagok
Monoszódium-glutamátot (MSG) sok feldolgozott élelmiszer tartalmaz ízfokozó hatása miatt - ez az anyag viszont káros az idegsejtek számára, és egy idő után pusztítani kezdi őket. Ez komoly neurológiai eredetű betegségekhez vezethet.
Forrás: halehearty.com