Megváltozhat a kenyér

Kutatóknak sikerült megtalálni a gabonában azokat a géneket, amelyek a növényi rostok mértékéért felelhetnek. Öt éven belül érkezhetnek a rostban gazdag fehér kenyerek.

Habár egyre népszerűbb a teljes kiőrlésű gabonából készült pékáru, a frissen sült fehér kenyér illata sokunkat elcsábíthat. Ezek az élelmiszerek azonban már távolról sem olyan táplálóak: a finomított búzalisztből készített termékekbe nem kerül be a gabona héja és csírája, így azonban a gabonában lévő vitaminok és ásványi anyagok sem, amelyek pedig egészségünk szempontjából meghatározóak. Elsősorban szénhidrátot és kisebb mértékben fehérjét tartalmaz, illetve állomány- és térfogatjavítókat is, összetevői alapján így nem a legideálisabb reggelinek.

Ez a jövőben talán megváltozik: egy nemzetközi kutatócsoport beazonosította ugyanis azt a gént, ami a liszt rosttartalmáért felel. Az Iflscience cikke szerint elkészítették a fehér kenyér rostban gazdag változatát.

Mi történik a szervezetünkkel, ha kevés rostot eszünk? A megfelelő rostbevitellel nem csak a székrekedést kerülhetjük el: fontos szerepet játszik az egészséges testsúly fenntartásában, csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét, sőt bizonyos ráktípusok megelőzésében is szerepe van. A rosthiányos táplálkozás már rövidtávon is panaszokat okozhat - kattintson a részletekért!

Rostoknak azokat a növényi eredetű szénhidrátokat hívjuk, amelyet a szervezetünk nem tud teljesen megemészteni, ezért a vastagbélbe is eljutnak. Bevitelüknek legalább akkora szerepe van az egészséges táplálkozásban, mint például a vitaminban, ásványi anyagokban gazdag ételek fogyasztásának. A rostszegény étrend megnöveli többek között az elhízás, a cukorbetegség és a daganatok kialakulását is.

A rostban gazdag fehér kenyér egészségesebb lehet a hagyományos fajtánál. Fotó: Getty Images
A rostban gazdag fehér kenyér egészségesebb lehet a hagyományos fajtánál. Fotó: Getty Images

Európában is megélhet a nemesített gabona

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Régóta ismert, hogy az egyik különleges kínai búzafajtából, a Yumai 34-ből készített liszt a szokásosnál is nagyobb rosttartalommal rendelkezik. Mivel azonban az európai éghajlaton ez a növény nem terem meg, nyugaton el sem tudott terjedni. A kutatók ebben a növényben kutatták azokat a géneket, amelyek a magas rosttartalomért felelhetnek, és szerintük fajtanemesítéssel nagyjából öt év alatt sikerülhet elérni, hogy egy hasonlóan magas rosttartalmú gabona a rosszabb éghajlati viszonyok között is megvethesse a lábát. Bár a rostdús fehér kenyérnél még mindig egészségesebbek a teljes kiőrlésű változatok, a hagyományos fehér kenyérnél mindenképpen jobb választás lehet ez az új termék - vélekednek a kutatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.