Melegítő ételek hideg időre

A téli hideg ellen elsősorban úgy védekezünk, hogy jól felöltözünk, mielőtt kimennénk a szabadba, ez azonban nem mindig elég. Már az ókori kínai orvoslás is javasolta a meleg ételek fogyasztását, melyeknek hasonló hatása van a szervezetre.

Kínában, azaz tulajdonképpen egész Ázsiában széles körben használják a hagyományos kínai gyógyító módszereket. Mára már Európa nagy részén is jól ismertek bizonyos technikái, mint például az akupunktúra. Természetgyógyászok előszeretettel használják is ezeket, bár tudományosan még mindig nem egységes a megítélésük a nyugati világban.

Mint ahogy a kínai filozófia középpontjában a jin és a jang kölcsönhatása áll, ugyanez mondható el az élelmiszerekről is. A "jin" élelmiszerek hűtő hatása miatt nyáron népszerűek, ilyenek például a citrusfélék, a paradicsom vagy az uborka. A "jang" ételek ennek ellentétei, belülről melegítenek bennünket, ezért télen fogyasztják őket előszeretettel.

Fűszerek A téli időszak beköszöntével szervezetünknek, hogy védekezni tudjon a hideg ellen, több kalóriára van szüksége. Az úgynevezett melegítő fűszerek nagy segítségünkre vannak ebben, érdemes ételeink elkészítéséhez rendszeresen használni belőlük. Tippekért kattintson ide!

Minden élelmiszercsoportban megtalálható

Mindegy, hogy húsról, zöldségről vagy italról van-e szó, meleg hatású élelmiszereket szinte mindenhol találni. Leginkább vörös húsokra gondoljunk, sertésre, marhára, bárányra vagy vadhúsra. Arra azért ügyeljünk, hogy túl sokat ne együnk belőlük, mert a legújabb kutatások szerint növelik a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Érdemesebb helyette inkább halat fogyasztani, olyan fajokra specializálva az étrendünket, mint a hering, a tőkehal, a lepényhal vagy a a tonhal. Ezek is meleg hatású húsok a több ezer éves kínai hagyományok szerint. A zöldségek közül az újhagyma és a póréhagyma a legjobb, de a cékla és a sütőtök is tökéletes, gyümölcsök közül pedig szilvát, gránátalmát, a citromhoz hasonló kumquatot, valamint a gesztenyét, a mogyorót és a diót ajánlja az ősi tanítás.

A magas vérnyomásúak azonban csínján bánjanak vele, a fent említett ételek ugyanis még télen is izzadást okoznak. Ez ugyancsak elmondható a hasonló hatású fűszerekre is, vigyázni kell, de nagy hidegben ajánlott télen az ánizs, a chili, a curry, a szárított gyömbér, a fokhagyma, a koriander, a kömény és a fahéj, persze megfelelő mennyiségben.

A híres, orosz borscs leves egy igazi melegítő étel

A híres, orosz borscs leves egy igazi melegítő étel

Nem mindegy, hogyan készül

Ugyanakkor nem csak az étel játszik kulcsszerepet a hőháztartásunkban, hanem az elkészítés módja is. A kínai konyha erre is figyel, tanítása szerint egy étel annál több energiát takarít meg, minél tovább főzik. Ezért télen a nyers, hideg ételekkel (pl. felvágottakkal) szemben inkább a sült, vagy főzött ételeket részesítsük előnyben: míg nyáron a salátáé a főszerep, télen inkább a levesé.

Ha valaki fázik, az lehetőleg minél többször vigyen be meleg ételt a szervezetébe. Érdemes a reggelit is megváltoztatni, és a müzli helyett rántottát enni pirítóssal. Az italok is fontos szerepet játszanak, de itt is figyelnünk kell: nem minden meleg, ami annak látszik. A fent említett fűszerekkel ízesített teákat erőltessük, és mértékkel fogyasztva a kávé és a vörösbor is melegítő hatású.

Kerüljük a hűtő hatású ételeket!

De nem csak a minél nagyobb "melegbevitelre" kell ügyelni. Aki télen nagyon fázós, annak nem ajánlottak a hűtő hatású ételek. Ilyenek a trópusi gyümölcsök (citrom, narancs, ananász, kivi), a nyers zöldségek (paradicsom, uborka, saláta, brokkoli, karfiol), a tejtermékek (joghurt, tej, tejszín, sajt), és az elsőre meleg hatásúnak gondolt piros-, zöld-, fekete- és kamilla tea.

Legfontosabb az egyensúly megtalálása, ezt tartsuk szem előtt. A kínai orvoslás , kultúra, filozófia és világkép erről szól, erre épül, ez pedig a mi esetünkre levetítve azt jelenti, hogy télen sem kell teljesen lemondanunk a hűtő hatású ételekről. A legjobb, ha egyszerre fogyasztjuk őket, egy "meleg" sült hússzelethez például köretként együnk egy "hideg" salátát.

A kínai orvoslás az energia (belső energia, chi) áramlását tartja a legfontosabbnak, ezért arra kell törekedni, hogy a testben ne alakuljanak ki gócpontok, ahol ez az energia megreked és felhalmozódik. Ezt viszont nemcsak táplálkozással, hanem rendszeres mozgással tudjuk segíteni. De bármennyire egészségesnek érezzük magunkat, a meleg sapka, sál, csizma és kesztyű sosem árt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.