Fontos, hogy rendszeresen fogyasszunk kalciumban gazdag élelmiszereket, így óvhatjuk meg ugyanis a leghatékonyabban a csontok és az izmok egészségét – hívták fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) egészséges táplálkozást népszerűsítő, Merőkanál.hu elnevezésű programjának Facebook-bejegyzésében. Mint írták, a szervezetnek naponta körülbelül 950 milligramm kalciumra van szüksége, és a szakmai javaslat szerint az a legjobb, ha ennek nagy része – nagyjából 600 milligramm – tejből és tejtermékekből származik.
Mennyi az annyi?
A Merőkanál.hu egy infografikán gyűjtötte össze, hogy az egyes, kalciumban gazdag élemiszerek pontosan mennyi kalciumot tartalmaznak. Érdemes alaposan megnézni az arányokat.
Korábbi posztjukban azt is konkretizálták, hogy 600 milligramm kalcium van például
- fél liter tejben,
- 500-657 milliliter joghurtban, kefirben vagy aludttejben,
- 50-70 gramm sajtban,
- illetve 150-1000 gramm túróban vagy túrókészítményben is.
Nem mindegy, mivel helyettesíted
Fontos tudni továbbá, hogy a növényi italok – például a szója-, mandula-, rizs- vagy kókuszital –, valamint a tejtermékeket helyettesítő növényi alternatívák alapvetően nem tartalmaznak annyi fehérjét, kalciumot és D-vitamint, mint az állati eredetű változatok.
A tej és tejtermékek helyettesítése ezért csak akkor indokolt, ha ezek fogyasztása – például tejallergia miatt – panaszokat okoz. De fontos, hogy ebben az esetben is lehetőség szerint KALCIUMMAL DÚSÍTOTT növényi alternatívákat válassz” – figyelmeztettek, kiemelve, hogy a natúr és a kalciummal dúsított szójaital kalciumtartalma között 200 milliliterenként akár 150 milligrammnyi eltérés is lehet.