Néhány éve uniós több országot is érintett a gyorsfagyasztott zöldségekhez kapcsolódó Listeria monocytogenes járvány. Az élelmiszerbiztonsági krízisben 46 személy betegedett meg és szorult kórházi kezelésre, valamint 5 haláleset is történt. Szomorú tény, hogy a szennyezés ellenére a megbetegedések megelőzhetők lettek volna, ha a fogyasztók tisztában vannak az élelmiszerbiztonsági kockázatokkal és azok elkerülésének módjával - emlékeztetett oldalán a Nébih . A hatóság egyúttal bejelentette, hogy új kutatást indít, hogy átfogó képet kapjon arról, milyen valós kockázatok merülnek fel fogyasztói szinten a szóban forgó termékkategóriával kapcsolatban.
Erre kíváncsi a hatóság
A veszélyforrás azonosítása és csökkentése érdekében a Nébih a hazai fogyasztói szokásokat szeretné felmérni. Az online kérdőív egyebek mellett arra keresi a választ, hogy a magyar fogyasztók mit gondolnak a gyorsfagyasztott termékekről, miket részesítenek előnyben, vannak-e általános és speciális elkészítési szokásaik, továbbá elolvassák-e és betartják-e a jelölésen szereplő utasításokat. A felmérés arra is kitér, hogy a fogyasztók tisztában vannak-e a vásárlás, a szállítás, az otthoni tárolás és az előkészítés során felmerülő élelmiszerbiztonsági kockázatokkal. A kérdőív kitöltése 10-15 percet vesz igénybe. Az adatgyűjtés 2022. március 31-éig tart.
Lakossági tájékoztató is készül majd
A kérdőívre adott válaszok segítségével a hatóság feltérképezheti a fagyasztott zöldségekhez köthető, legjelentősebb kockázatokat. Az eredmények alapján a Nébih egy lakosságnak szóló tájékoztatót is összeállít majd a későbbiekben, kiemelve a felmérés szerinti kritikus pontokat.
Az útmutatóban a hatóság azt is bemutatja majd, hogyan lehet a háztartásokban a gyorsfagyasztott zöldségekhez kapcsolódó élelmiszerbiztonsági kockázatokat a minimumra csökkenteni.