Mi történik, ha lemondunk az alkoholról?

Év elején sokkal többször olvashatunk arról, hogy jót vagy rosszat tesz-e nekünk a mérsékelt alkoholfogyasztás. Most azonban eggyel több oka van annak, hogy felmerül ez a téma: a brit egészségügy 20 év elteltével először revideálta az ajánlott, biztonságosan fogyasztható alkohol mennyiségét.

Az új javaslatok nem tesznek különbséget a nemek között: akár nők, akár férfiak vagyunk, egy héten nem igazán ajánlott 14 egységnél többet inni – ezt a mennyiséget pedig érdemes a lehető legegyenlőbben elosztani a hét napjai között, akár úgy is, hogy több alkoholmentes napot tartunk.

Ha a mennyiség nem egyértelmű: 125 ml, 12,5% alkoholtartalmú bor 1,5 egységnyi alkoholnak, fél liter, 5,2 százalék alkoholtartalmú sör pedig 3 egységnek felel meg – egy egységet pedig tekinthetünk fél deci 40 százalékos töménynek is.

Az alkoholfogyasztók több mint 2 százalékának lesz alkoholproblémája, ha nem tartja be az alábbi ajánlásokat, ettől függetlenül előfordulhat, hogy az alkoholfogyasztás teljes kizárására van szükség. Kattintson! Az egyetemeken azt tanítják, hogy nagyobb veszélyben vannak az absztinensek és a mértékletességet nem mutató alkoholfogyasztók a szívrohammal kapcsolatban, mint azok, akik visszafogottan isznak napi 2-3 egységnyit, mindez természetesen képes bármilyen alkoholfogyasztót megnyugtatni.

Mindez azonban szakértők szerint nem éppen megnyugtató. Tim Stockwell professzor, kanadai függőségkutató szerint vagy hatvanféleképpen tud az alkohol végezni velünk (vagy legalábbis rontani állapotunkon), a májprobléma pedig csak egy ezek közül: napi 3-4 egységnyi alkohol ugyanis 23 százalékkal növeli a prosztatarák esélyét, az alkohol pedig a nők számára, bármennyit is igyanak, növeli a mellrák esélyét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy pohár bor még beleférhet a napi alkoholmennyiségbe

Stockwell szerint, ha senki nem inna alkoholt, 10 százalékkal csökkenne a mellrák okozta halálesetek száma – és ez csak egy betegséggel kapcsolatos prognózis. Hozzátette: a heti két este elfogyasztott 1-2 ital nem probléma, de ehhez alkoholmentes napokat, hónapokat kell pakolnunk, sőt, ha nem hiányzik az alkohol, érdemes teljesen elfelejtenünk.

Dr. Alexander Jones, a University College London kardiológusa ezzel szemben úgy véli: van orvosi bizonyíték arra, hogy az alkohol kis dózisban jó hatással van a szívre. A világ különböző pontjairól összegyűjtött több ezer ember adatait összesítő anyagokról van szó, amelyek szerint, ha napi legfeljebb két egység alkoholt fogyasztunk, jóval később alakulhat ki a koszorúér-betegség, illetve a stroke , sőt a napi egy kis pohárnyi vörösbor javíthatja a szívfunkciókat is. Mindez vélhetően azért van, mondja Jones, mert az alkoholfogyasztás fokozza szervezetünk nitrogén-oxid termelését, emiatt artériáink tágulnak, ez pedig csökkenti a szívre eső terhelést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.