Miért nem jó csak nyers zöldségeket enni?

Mindannyian azon nőttünk fel, hogy jobb nyers zöldségeket enni, mert több tápanyag van bennük, mint a főtt zöldségekben. Ez azonban nem minden esetben igaz - derült ki brit táplálkozási szakértők nyilatkozataiból.

Mel Wakeman, a Birmingham City University szakértője szerint számos étel esetében tanácsos lenne keverni a főtt és a nyers változatokat, ugyanis szervezetünknek az lenne a leghasznosabb. De milyen ételekről is van szó?

Öt tételt emelt ki a szakértő a mindennap fogyasztott élelmiszerek listájáról: ezek a gombák . Elmondása szerint ugyanis a növényekben található tápanyagok jó része kevésbé emésztődik jól a gyomorban, mint az állati forrású tápanyagok. A növényi rostok ugyanis kifejezetten szeretnek ásványi tápanyagokhoz kapcsolódni, emiatt pedig testünk kevésbé tudja felhasználni ezeket.

A hő hatására a rostok lebomlanak, több ásványi anyagot tudunk így felvenni az ételből. Fontos tudni, hogy a zöldségekben és gyümölcsökben lévő tápanyagok jó része a sejtfalakban van: ezek felszabadulnak a főzés hatására, így nemcsak könnyebben lesznek elérhetők a szervezet számára, hanem könnyebben fel is tudjuk dolgozni ezeket.

A böjti időszakban nem csak arra figyelhetünk, hogy húsmentesen táplálkozzunk, hanem a kevesebb kalóriabevitelre is odafigyelhetünk. Kenyér helyett készíthetünk például élesztő nélküli rozslepényt. A receptért kattintson! A főzés például növeli a paradicsom likopintartalmát, a prosztatarák kockázatát csökkenti. Tanácsos azonban étrendünkben kombinálni a főtt és a nyers paradicsomot, mivel a főzés hatására a többi vitamintápanyag tartalma csökken a paradicsomban. Ugyanúgy érdemes kombinálni a főtt és a nyers változatokat a sárgarépából is: a hő hatására ugyanis ennek karotenoidtartalma nő meg, amelyet erős antioxidánsként tartunk számon. (Főzés helyett mikrózhatjuk vagy gőzölhetjük is.)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Miért nem jó csak nyers zöldségeket enni?

A spenót gazdag úgynevezett oxalátokban, amelyek megkötik a benne lévő vasat vagy kalciumot. Azonban mind a rostok, mind pedig az oxalátok hatására kifejezetten nehéz feldolgoznunk a vasat , ezért is van az, hogy sok sötétzöld levelű növény vastartalmának csak körülbelül 5 százalékát tudjuk felvenni. A főzés hatására viszont az oxalátok mennyisége akár 15 százalékkal is csökkenhet. (Túlfőzni azonban a spenótot sem tanácsos, mert akkor búcsút mondhatunk a többi tápanyagnak.)

Mi van még a 100 százalékos narancslében? A spárgából hevítés hatására több polifenolt vehetünk fel: a teában, vörösborban és csokoládéban is megtalálható polifenol erős antioxidáns és többfajta előnyt biztosít a szívroham és rák ellen.

A gombákban pedig jelentős mennyiségű vitamin és egyéb mikrotápanyag van, a főzés pedig növeli ezek tápanyagértékét. Mivel azonban a gombák gyorsan felszívják az olajat, nem mindegy, hogy mennyit és milyet használunk a főzéshez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.