Mihez illik legjobban a sajt?

Borral fogyasztva a sajt az ínyencek nagy kedvence, de többféle gyümölcs mellé is finom falat lehet. De milyen sajt milyen élelmiszerhez illik?

Huszonhat, hazai forgalomban lévő trappista sajtot tesztelt a közelmúltban a Nébih, ezúttal pedig azt vizsgálták meg, hogyan érdemes a sajtokat fogyasztani, hogy igazi ínyencnek érezhessük magunkat. A borok és a sajtok kapcsolata mellett bemutatják a gyümölccsel kombinált sajtfogyasztás rejtelmeit is.

Évtizedek óta töretlen népszerűségnek örvend Magyarországon a trappista sajt. Szinte bármihez szívesen fogyasztjuk - feltétként, töltelékként, főfogásként, de még külön, csipegetni való csemegeként is. A Nébih Szupermenta termékteszt-sorozatában a hazai áruházakban kapható trappista sajtokat vette górcső alá!

Milyen borhoz milyen sajt illik?

A sajt elsősorban az alacsonyabb alkoholtartalmú borokat tűri meg, amelyek lehetnek vörösek vagy fehérek is: mindkét típushoz találunk ugyanis megfelelő sajtot. A bor-sajt párosításnak megvannak az alapvető szabályai, melyeket elsősorban a bor aromavilága, tannintartalma, savassága, alkoholtartalma, illetve a sajtok érlelésének foka határoz meg. Jó megoldás, ha a sajtokat és a borokat ugyanarról a vidékről választjuk, hiszen a mikroklíma és a termőföld, valamint a helyiek tapasztalata is segítette a tökéletes párosítást az idők során.

A sajt és a bor együttesen kiváló gasztronómiai élményt nyújt
A sajt és a bor együttesen kiváló gasztronómiai élményt nyújt

A márványsajt édes fehérborokhoz (például aszúhoz) vagy brut nature pezsgőhöz passzol, míg a camemberthez savban gazdag, tanninban szegény vörösborokat, például portugiesert vagy kadarkát érdemes szürcsölnünk. Két legismertebb sajtunkhoz, a trappistához és az ementálihoz fehérborokat érdemes fogyasztani. Előbbihez egy féltestes fehérbor (például az olaszrizling) passzol, utóbbihoz pedig a hordós érlelést kapott testes fehérborok, mint a chardonnay és a furmint illenek.

Milyen gyümölcsöt fogyasszunk a sajthoz?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A sajt mellé alma, szőlő, szilva, barack, füge egyaránt finom lehet. Az alma savanykás ízéhez remekül passzol egyes sajtok krémes, tejes, intenzív ízvilága, például a camemberté. A kéksajtokhoz - rokfort, auvergne-i kéksajt, fourme d'Ambert vagy montbrison, márványsajt - a szárított gyümölcsök és az őszi gyümölcsök, például a körte, a szőlő, az alma és a füge, de természetesen az ezekből készült lekvár is jó választás. A szilvát és a körtét ezen kívül bátran fogyaszthatjuk friss mozzarellával is. A kecskesajtokat a nyári gyümölcsökhöz érdemes fogyasztani, például a sárga- és görögdinnye vagy a nektarin mellé.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.