Huszonhat, hazai forgalomban lévő trappista sajtot tesztelt a közelmúltban a Nébih, ezúttal pedig azt vizsgálták meg, hogyan érdemes a sajtokat fogyasztani, hogy igazi ínyencnek érezhessük magunkat. A borok és a sajtok kapcsolata mellett bemutatják a gyümölccsel kombinált sajtfogyasztás rejtelmeit is.
Milyen borhoz milyen sajt illik?
A sajt elsősorban az alacsonyabb alkoholtartalmú borokat tűri meg, amelyek lehetnek vörösek vagy fehérek is: mindkét típushoz találunk ugyanis megfelelő sajtot. A bor-sajt párosításnak megvannak az alapvető szabályai, melyeket elsősorban a bor aromavilága, tannintartalma, savassága, alkoholtartalma, illetve a sajtok érlelésének foka határoz meg. Jó megoldás, ha a sajtokat és a borokat ugyanarról a vidékről választjuk, hiszen a mikroklíma és a termőföld, valamint a helyiek tapasztalata is segítette a tökéletes párosítást az idők során.
A márványsajt édes fehérborokhoz (például aszúhoz) vagy brut nature pezsgőhöz passzol, míg a camemberthez savban gazdag, tanninban szegény vörösborokat, például portugiesert vagy kadarkát érdemes szürcsölnünk. Két legismertebb sajtunkhoz, a trappistához és az ementálihoz fehérborokat érdemes fogyasztani. Előbbihez egy féltestes fehérbor (például az olaszrizling) passzol, utóbbihoz pedig a hordós érlelést kapott testes fehérborok, mint a chardonnay és a furmint illenek.
Milyen gyümölcsöt fogyasszunk a sajthoz?
A sajt mellé alma, szőlő, szilva, barack, füge egyaránt finom lehet. Az alma savanykás ízéhez remekül passzol egyes sajtok krémes, tejes, intenzív ízvilága, például a camemberté. A kéksajtokhoz - rokfort, auvergne-i kéksajt, fourme d'Ambert vagy montbrison, márványsajt - a szárított gyümölcsök és az őszi gyümölcsök, például a körte, a szőlő, az alma és a füge, de természetesen az ezekből készült lekvár is jó választás. A szilvát és a körtét ezen kívül bátran fogyaszthatjuk friss mozzarellával is. A kecskesajtokat a nyári gyümölcsökhöz érdemes fogyasztani, például a sárga- és görögdinnye vagy a nektarin mellé.