Mikor nem ajánlott a gyümölcsfogyasztás?

A friss gyümölcsök fogyasztása a kiegyensúlyozott táplálkozás része, hiszen nemcsak vitaminokat és ásványi anyagokat, hanem rengeteg rostot is tartalmaznak. Kedvező tulajdonságaik ellenére fruktózintolerancia esetén fogyasztásuk csak mértékkel javasolt.

Mi a különbség a tejallergia és a tejcukor-érzékenység között? Részletek itt.

A gyümölcsök édes ízét a gyümölcscukor, más néven fruktóz adja. Egy fruktóz- és egy glükózmolekulával együttesen alkotja a szacharóz nevű kettős cukrot, amely lebontásáért a szacharáz enzim felelős a szervezetben - foglalta össze dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gasztroenterológusa. Kifejtette: vannak, akiknél ez az enzim hiányzik, így esetükben a szacharóz fruktózra és glükózra bontása nem mehet végbe. Emiatt fruktóztartalmú ételek fogyasztását követően hasfájás, haspuffadás és hasmenés jelentkezhet. Általános tünet lehet még az étkezések utáni korai teltségérzés, a fokozott bélmozgás, az ehhez társuló hangjelenségek, a bélgázosság, a fáradtság, a fejfájás, a feszültség, a frontérzékenység, a koncentrálási képesség csökkenése és az izomgörcsök is.

Fruktózintolerancia esetén a gyümölcsfogyasztás kellemetlen panaszokat okozhat
Fruktózintolerancia esetén a gyümölcsfogyasztás kellemetlen panaszokat okozhat

Kisgyermekeknél is jelentkezhet

Mivel a szacharáz enzim hiánya öröklődik, a fruktóz felszívódási zavarának tünetei gyakran már féléves kor körül, a hozzátáplálás megkezdésével észlelhetővé válnak. Ebben az életkorban a legjellemzőbb tünet a hasfájás, hasmenés. A gyermekek idővel összekötik az adott ételt a kellemetlen mellékhatásokkal, így előfordulhat, hogy nem szívesen fogadják el a gyümölcsöket, gyümölcsleveket. Fontos megemlíteni, hogy fruktózintolerancia esetén nemcsak a gyümölcsök, hanem akár az édesítéshez használt kristálycukor is hasfájást okozhat. Fontos, hogy ilyen esetben ne erőltessük az étel elfogyasztását, mivel a súlyos hasmenés akár kiszáradáshoz is vezethet.

Vizsgálatok és diéta

A fruktóz felszívódási zavara H2 kilégzéses terhelési teszttel határozható meg. A kezelésben a magas szacharóz- és fruktóztartalmú ételek kerülése az elsődleges. A terápia mindig egyénre szabott, a diéta időtartama a kiváltó októl is függ: lényeges, hogy a panaszok öröklött szacharázzavar vagy a bélnyálkahártya komplex károsodása következtében jöttek-e létre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Magas fruktóztartalma miatt egyértelműen mellőzendő az alma, a körte, a birsalma, a füge és a szőlő. A mindennapos használatban levő kristálycukor és porcukor répacukrot tartalmaz, aminek része a fruktóz, ezért ez, továbbá a méz is kerülendő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.