Mit jelent pontosan az élelmiszereken lévő dátum?

Kétféle felirat szerepelhet az élelmiszerek csomagolásán a dátumok mellett: a „minőségét megőrzi” és a „fogyasztható”. De vajon mit jelentenek ezek pontosan? Egy biztos: a két kifejezés nem egymás szinonimája.

Érdemes mindig ellenőrizni a lejárati dátumot a termékeken, nemcsak mielőtt megvásároljuk, de az otthoni tárolás és a felhasználás előtt is – figyelmeztetettek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal élelmiszerpazarlás ellen küzdő Maradék nélkül projektjének Facebook-posztjában. A bejegyzésben azt is tisztázták, hogy mi a különbség a minőségmegőrzési és a fogyaszthatósági idő között.

nő ellenőrzi az ételek címkéjét
A minőségmegőrzési és a fogyaszthatósági idő nem ugyanaz. Fotó: Getty Images

Mire utal az élelmiszerek csomagolásán lévő dátum?

Fogyaszthatósági idő általában a gyorsan megromló ételekre, például a húskészítményekre és a joghurtokra kerül. Ez a dátum azt jelzi, hogy a megadott nap után már nem biztonságos megenni az élelmiszert.

A minőségmegőrzési idő ezzel szemben csak azt jelzi, hogy a termék addig az időpontig nem veszít a minőségéből, ám az étel elfogyasztása még az adott dátum után sem feltétlenül jár élelmiszer-biztonsági kockázattal. Így tehát például a konzervek vagy a száraztészták esetében nyugodtan tehetsz egy próbát a minőségmegőrzési idő lejárta után is. Fontos ugyanakkor, hogy ezeket az ételeket a fogyasztás előtt alaposan ellenőrizd le: ha a kinézete és az illata alapján is jónak találod, akkor valószínűleg felhasználható.

Ételek, amelyeket tilos megenni a lejárati dátum után
Az élelmiszerpazarlás csökkentése érdekében egyre több platformon találhatunk olyan ajánlásokat, amelyek szerint a lejárt ételek még akár hetekkel, hónapokkal később is fogyaszthatóak. Bizonyos ételek esetében azonban nincs más út, csak a kuka – különben ételmérgezést kockáztatunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.