Mit együnk és nassoljunk a munkahelyünkön?

Vajon hogyan valósíthatjuk meg az egészséges táplálkozást a munkahelyen? Ennek a problémának, ha nem is legkényelmesebb, de mindenképpen a legköltségkímélőbb megoldása, ha magunk készítjük el ételünket, és dobozkákban visszük be munkahelyünkre.

Gyors éhségcsillapításra a csokoládén, energiaszeleteken, édes pék- és cukrászsüteményeken kívül is van mód: gyümölcsök formájában. Arra azért ügyeljünk, hogy lehetőleg akkor fogyasszuk őket, mikor a reggelit/ebédet már gyomrunk megemésztette! A gyümölcsöket praktikusan ehetjük egészben, vagy kockákra vágva, kevés citromlében megforgatva (a barnulás elkerülése végett), illetve gyümölcssalátának elkészítve. Ebben az esetben elégedjünk meg 2-3 féle gyümölcs együttes fogyasztásával, így a könnyű és gyors emésztésnek köszönhetően nem csökken koncentrálóképességünk. Ugyanígy ropogtathatunk előre előkészített zöldség-rudacskákat is téli szezonban céklát, répát, sütőtököt, kínai kelt, szárzellert, karalábét, fekete retket, lila és fejes káposztát.

A tele has nehezen tanul...

...és dolgozik! Az antik közmondáshoz nem alaptalanul tettük hozzá a kiterjesztést. Biztosan megfigyeltük már magunkon, hogy az ebédszünetben elfogyasztott becsinált leves és a burgonyafőzelék - Stefánia vagdalt kombináció után ólmos fáradtság üli meg fejünket, és csak csökkent hatásfokkal tudunk koncentrálni – ilyenkor vánszorog az idő, és alig várjuk a munkaidőnk végét. Gyorsan bedobjuk a kávét, és a műszak leteltével erőfeszítéseinket egy kis uzsonnafalattal jutalmazzuk. Ha a szokványos nappali munkarendben dolgozunk, és munkaidőnk felére esik az ebédszünet, ismerős lehet a fenti szcenárió. Mit lehet tenni ennek elkerülése érdekében?

Egyszerű ebédek

Sok mindentől függ, hogy mennyire tartalmas és milyen összetételű legyen (munkahelyi) ebédünk. A nemünkből és korunkból fakadó különbségeken kívül a legfontosabbak a következőek: szellemi vagy fizikai munkát végzünk-e, milyen műszakrendben dolgozunk, sportolunk-e, ha igen, mennyire intenzíven. Akárhogy is van, az alábbi általános érvényű tanácsaink megfontolandóak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Először is: hagyjuk a nehéz ebédeket! Kiváló ötlet például a saláta-leves vagy saláta-egytálétel kombináció, de egy nagy tál tartalmas saláta esetleg egy magos péksüteménnyel kiegészítve szintén kiváló választás. Fontos a nyers ételek fogyasztása télen is, ezért javasoljuk a salátát. Ez reggel otthon könnyen elkészíthető, dobozban szállítható, főleg, ha öntet nélkül csomagoljuk. Azt inkább külön szállítsuk, illetve rendszeresítsünk munkahelyünkön előre elkészített, eltartható önteteket. Leveseinket, főételeinket másnap este vagy reggel készíthetjük el. Különösen praktikusak a gyorsan elkészíthető vegyes zöldséglevesek (ami van otthon), a különféle krémlevesek (sütőtök, brokkoli, cékla stb.), ezeket akár termoszba is tölthetjük.
  • Másodszor: ha megoldható, ütemezzük be úgy az ebédszünetet, hogy a munkaidőnk nagyobbik része után következzék! Sokkal könnyebb öt óra hatékony munka után egy könnyű ebédet elfogyasztani, és utána még hármat dolgozni, mint fordítva főleg nehéz ebéddel. Próbáljuk meg ezt tudatosítani magunkban.

Összegezve

Vigyünk magunkkal könnyen elkészíthető, egyszerű ételeket, melyek kellőképpen laktatóak, de nem terhelik meg túlságosan a gyomrot. Gyors éhségcsillapításra gyümölcsöket, zöldségfalatokat válasszunk, továbbá ne gátoljuk felesleges nassolással az emésztési folyamatot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra