A dohányzás a testünk minden sejtjére hatással van, így azt is jelentősen befolyásolhatja, ahogyan étkezünk, illetve ahogyan a szervezetünk a tápanyagokat hasznosítja. A dohánytermékekben található - és a függőségért is felelős - nikotin nagymértékben hat az agyra, például elnyomja azt a képességünket, hogy normálisan érezzük az ízeket (ehhez maga a cigarettafüst is hozzájárul), csökkenti az étvágyat is.
A cigarettákban található egyik vegyület, a nikotin felelős a függőség kialakulásáért, igaz, a dohányzással összefüggő súlyos betegségk elsősorban a kátrány és egyéb égési melléktermékek miatt alakulnak ki. A nikotin nagyon gyorsan felszívódik a véráramból, hamar eljut az agyba is, ahol a kellemes érzésekért felelő anyagok kiválasztásához is hozzájárul.
Egyes ételek segíthetnek a leszokásban
Ha le szeretnénk szokni a dohányzásról, akkor úgy kell táplálkoznunk, hogy a nikotin káros hatásait mérsékeljük, emellett pedig a szükséges vitaminokat is bevigyük a szervezetünkbe. A dohányzás hatására jelentősen lecsökkenhet az A-, C-, D- és E-vitaminok szintje, ezért érdemes sok friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanuk, előnyben részesítve a narancsszínű zöldségeket és gyümölcsöket (sütőtök, sárgabarack, édesburgonya, sárgarépa stb.), a citrusgyümölcsöket, valamint a teljes kiőrlésű gabonaféléket.
Szintén nagyon jótékony hatásúak a sötétzöld leveles zöldségek (pl. spenót, mangold), mert folsavakban és ásványi anyagokban igen gazdagok. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a dohányzás erőteljesen dehidratáló hatású, ezért még ha leszokóban is vagyunk, igyunk sok vizet, gyümölcsteát, zöld teát. Ezzel pótolhatjuk az elveszített folyadékmennyiséget, segíthetjük a vesék méregtelenítő munkáját, de hozzájárulhatunk ahhoz is, hogy a vérnyomásunk helyreálljon. A folyadékpótlás emellett anélkül "foglalhatja le" a kezünket, szánkat, hogy plusz kalóriáktól kellene tartanunk.