Mit művel egy kávé a szervezettel?

A koffein az egyik legálisan fogyasztható pszichoaktív drog. Hatalmas előnye sok más élvezeti szerhez képet, hogy inkább jótékony hatásai vannak. Nem csoda, ha szerte a világon - főleg különféle italokban - hatalmas mennyiségben fogyasztják.

Sok ember iszik kávét, teát, kólát, energiaitalt, hogy frissebbé, élénkebbé tegye magát. De mi is történik valójában, amikor a koffein - ez színtelen, szagtalan és íztelen anyag - bejut a testünkbe?

A véráramtól az agyig a koffein összetett hatást gyakorol a testre, különbözőképpen befolyásolva a test különböző területeit, s összhatásként nem csak egyszerűen felébreszt, hanem jobb kedvre derít, összeszedettebbé tesz és elűzi az étvágyunkat.

5 elterjedt tévhit a kávéról Több mint ezer, erősen illékony összetevőt mutattak már ki a kávéból - ezeknek köszönheti jellegzetes illatát, amelynek már belélegzése is élénkítő, üdítő hatású. Tudta, hogy napi 2-3 jó minőségű kávénak egészségvédő hatása is lehet? Kattintson, minden kiderül! Minden egészséges felnőtt naponta biztonságosan elfogyaszthat 400 milligramm koffeint. Egy doboz energiaital körülbelül 80, egy presszókávé nagyjából 100 milligrammot tartalmaz. De jobb vigyázni, mert 600 milligramm felett már mérgezést okozhat. Ez hányingerrel, émelygéssel, hasmenéssel, szédüléssel és gyakori vizelési ingerrel jár. A koffein is függőséget okozó drog, de szerencsére könnyű leszokni róla például a nikotinnal összehasonlítva. A megvonása azonban fejfájást, émelygést, ingerlékenységet, ziláltságot, de szélsőséges esetben akár depressziót is okozhat. Ezek a tünetek az első egy-két napban a legerősebbek, majd fokozatosan enyhülnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A koffeinnek főként pozitív élettani hatásai vannak

A koffeinnek főként pozitív élettani hatásai vannak Ha azonban mértékkel fogyasztjuk, a következő hatásokra számíthatunk:

  • A koffein javíthatja a memóriát, de sokkal hatékonyabb azoknál, akik még nem szoktak rá a rendszeres fogyasztására.
  • A mérsékelt adagokban fogyasztott koffein képes javítani a koncentrálóképességet, de a túl nagy dózis túlzott izgalmat, idegességet vált ki, ami csökkenti a fókuszálást.
  • A koffein megemeli a savszintet a gyomorban, ami gyomorégéshez vezethet.
  • A koffein blokkolja az álmosságot okozó adenozin molekulákat az agyunkban, s ennek következtében sokkal ébrebbnek érezzük magunkat.
  • Az adenozin blokkolásával a koffein arra serkenti az agyat, hogy megnövelje két természetes stimulálóanyag, a dopamin és a glutamin termelését, amelyek jobb kedvhez segítenek, sőt csökkentik a depresszió kockázatát.
  • Néhány tanulmány szerint a koffein átmenetileg csökkenti az éhségérzetet.
  • Amikor az elfogyasztott koffein felszívódik a gyomorból, 30-45 perc, de legkésőbb egy-két óra elteltével átjut a véráramba.
  • Legalább 3, de legfeljebb 5-6 óra kell hozzá, mire az elfogyasztott koffein java kiürül a szervezetből.
  • A kisebb mennyiségű koffein átmenetileg megemeli a vérnyomást, de nem olyan magasra és nem olyan hosszasan, hogy ez egy egészséges felnőtt számára gondot okozzon.
  • A koffein egyik mellékhatása az agyra, hogy utasítást küld a mellékveséknek a szervezet adrenalinnal való elárasztásáról, ami ingerlékennyé és érzelmileg feltöltötté tesz.

Forrás: Technisider.io

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra