Mit tesz velünk egy doboz kóla?

Elgondolkoztunk már azon, hogy mit tesz velünk egy doboz kóla, miután megittuk? Bármi is legyen erre a válasz, az angol The Renegade Pharmacist gyógyszerészblog elébe ment mindennek és látványos infografikán tálalta a tényeket.

10 perc után

Az első tíz percben, állítja az infografikát szövegező Niraj Naik gyógyszerszakértő, 10 teáskanálnyi cukor kerül a szervezetünkbe - ez körülbelül fedezi is szervezetünk napi cukorszükségletét . Csak azért nem kezdünk el hányni a cukortúltengéstől, mert a foszforsav mérsékli a cukor ízét és fogyaszthatóvá teszi ilyen nagy mennyiségben is.

20 perc után

A következő tíz percben, mondja Naik, vércukorszintünk megugrik, emiatt inzulintermelésünk is jelentősen fokozódik. Májunk minderre úgy reagál, hogy a szervezetben található összes cukrot zsírrá alakítja (és emlékezzünk csak, most éppen túltengésünk van).

20-40 perc között

A következő 20 percben (20 és 40 perc között járunk) felszívódik a kólában található összes koffein. Pupilláink kitágulnak, vérnyomásunk emelkedik, ennek hatására májunk több cukrot enged a véráramba. Az agyunkban található adenozinreceptorok működése blokkolódik - mégpedig azért, hogy ne kezdjünk szédülni. A fogyasztástól számított kb. 45 percet követően jutunk el oda, hogy agyunk gyönyörközpontja erős stimuláció alá kerül, és elkezdünk dopamint termelni. (A heroin hatásmechanizmusa nagyon hasonlóan működik.)

Már egy doboz kóla is megemeli vércukorszintünket
Már egy doboz kóla is megemeli vércukorszintünket. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

1 óra után

Körülbelül egy óra elteltével a foszforsav megköti a vékonybélben lévő kalciumot, magnéziumot és cinket, ennek eredményeképpen anyagcserénk tempója fokozódik. (Ez már csak azért is probléma, mert ezeknek a tápanyagoknak a csontjainkat kellene erősíteniük.) A kólával fogyasztott cukor és mesterséges édesítőszerek hatására vizeletünkkel nagyobb mennyiségű kalcium távozik - a koffein vízhajtó hatása ugyanis ilyentájt kezd működésbe lépni.

A kóla szervezetünket felpörgető hatása gyorsan mérséklődik: a kólában lévő vizet már kiválasztottuk, a cukrot feldolgoztuk, lelassulunk és ingerlékennyé váltunk, ugyanakkor több olyan tápanyag is eltávozott a szervezetünkből, amellyel csontjainkat erősíthettünk volna, a vízhajtó hatás miatt pedig még hidratálnunk is kell magunkat - azaz legjobb, ha mindjárt iszunk egy nagy pohár vizet.

Forrás: DailyMail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.