Mutatjuk, mi az élesztőmentes pizza titka

Olasz kutatók kifejlesztettek egy eljárást, amely révén élesztő felhasználása nélkül tudnak ízletes, légies pizzatésztát előállítani. A módszer a jövőben lehetőséget kínálhat a kelesztett tésztából készülő ételek élvezetére azoknak is, akik élesztőgomba-allergiával élnek.

Hetente kétszer is bátran fogyaszthatjuk a világ egyik legegészségesebb pizzáját , az olasz tudósok és orvosok együttműködésével megalkotott Pizza Pascalinát.

A pizzakészítés fontos lépése a kelesztés, amely során a tésztába kevert élesztőgombák biokémiai folyamatok során apró buborékokat hoznak létre. Ettől aztán a tészta elkezd megemelkedni, az állaga pedig könnyűvé, légiessé, igazán ínycsiklandóvá válik. Élesztő nélkül meglehetősen nehéz hasonló karakterisztikájú tésztát készíteni. Éppen ezért a tökéletes élesztőmentes pizza egyelőre világszerte nagy kihívás elé állítja a szakácsokat és pékeket, egyszersmind megfosztva a gasztronómia egy izgalmas szeletétől azokat, akik érzékenyek az élesztőgombára - olvasható az AIP kiadó közleményében .

Mi az élesztőgomba-allergia? Az élesztőgomba-allergia egy ritka allergiás betegség, amely esetén a Saccharomyces élesztőgombák egy fehérjéje váltja ki a szervezet ellenválaszát. Kelesztett élelmiszerek és sörök fogyasztása egyaránt panaszokat okozhat az érintetteknél. A legjellemzőbb tünetek közé tartozik a élesztővel készült étel elfogyasztása után fellépő a hasmenés, puffadás és alhasi fájdalom, illetve ezekhez bőrtünetek, kiütések is társulhatnak. Legsúlyosabb esetben anafilaxia is kialakulhat. Az élesztőgomba-allergia kezelését az élesztőt tartalmazó élelmiszerek kiiktatása jelenti az étrendből.

Meglehet a megoldás

Az AIP által megjelentetett Physics of Fluids című tudományos folyóiratban ugyanakkor megjelent most egy tanulmány, amelynek szerzői azt állítják, megtalálták a módját, hogyan hozhatnak létre tökéletes, a kelesztetthez megszólalásig hasonlító pizzatésztát élesztő nélkül. A Nápolyi II. Frigyes Egyetem kutatócsapata csupán vizet, lisztet és sót kevert megfelelő arányban a tésztába, amelyet aztán egy úgynevezett autoklávba helyeztek be.

pizza
A jó pizza alapja a légiesen könnyű kelesztett tészta. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az autokláv egy zárt, fűtött nyomástartó berendezés, amelyet többnyire ipari célokra és fertőtlenítésre használnak. Ez esetben a melegítés és a megemelt nyomás révén lényegében az történik a pizzatésztával, mint ami a szódával szokott a karbonizáció során. Nagy nyomáson gáz vegyül a tésztába, ahol buborékokká formálódik a sütés és a felszabaduló nyomás hatására. Más tudományos kísérletekhez képest a kutatók ezúttal egészen enyhe nyomásértékekkel dolgoztak. Mi több, valójában éppen ez volt a sikerük titka, mivel a szódavízzel ellentétben a pizza tésztája nem reagál olyan jól a hirtelen nyomásváltozásra.

Új termékek fejlesztéséhez vezethet a felfedezés

"A folyamat kulcsa, hogy megtaláljuk a nyomáskibocsátás azon fokát, amely nem terheli meg túlzottan a tésztát, mivel az lassan tud csak tágulni" - magyarázta Ernesto Di Maio, a tanulmány társszerzője. Kifejtette, a legoptimálisabb nyomásértékeket reológiai vizsgálatok segítségével határozták meg. Di Maio maga is élesztőallergiával él, és saját bevallása szerint izgatottan várja a kutatás kiterjesztését egyéb kelesztett élelmiszerekre, mint a kenyerek, sütemények és egyéb rágcsálnivalók. "Ez az új technológia új termékek fejlesztéséhez vezethet el, új tésztaformulákhoz, illetve specifikus receptekhez ételintoleranciával élők számára, reményeink szerint hozzásegítve az embereket az egészséges és finom ételek élvezetéhez"- tette hozzá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.