Szervezetünk állapotára magunknak kell figyelnünk. Immunrendszerünk működése állandó és természetes folyamat, de annak legyengülése és felerősítése már tőlünk függ. A vitamintablettákon túl természetes úton is támogathatjuk működését, ami kiváló megelőzésre, de a fertőzés beálltával a betegség lefolyását is gyorsíthatjuk és enyhíthetjük.
Tippek a megelőzésre
- Rendszeresítse a fokhagyma fogyasztását! Amellett, hogy kiváló fertőtlenítő tulajdonságú, a nyálkahártya nyákképző hatását is fokozza, így a kórokozók kevésbé tudnak rajta megtelepedni.
- A nyálkahártyák nedvességtartalmára bőséges folyadékfogyasztással is figyelni lehet. Igyon sok vizet, frissen facsart zöldség- vagy gyümölcslevet, meleg levest és teákat!
- Immunrendszerünk erősítését és légutaink védelmét szolgálja még az Echinacea, a homoktövis, a ginzeng, a grapefruit mag, a líciumgyümölcs vagy a csillagánizs is.
- A méhészeti termékek közül nagy segítségünkre tudnak lenni a mézek, a méhpempő és a virágpor, melyek roboráló (erősítő) hatásuk mellett nyálkahártyánk épségét is segítenek megőrizni.
- Az ásványi anyagok és vitaminok közül a cinket, a D- és C-vitamint érdemes megemlíteni, melyek pótlásával szintén sokat tehetünk ezeknek a szezonális betegségeknek megelőzéséért. Forrásaik a húsok, a tojás, a búzacsíra, az olajos magvak, a teljes értékű gabonák, a vaj, a citrusfélék, a savanyú káposzta, a csipkebogyó és az alma.
Tippek a kezelésre
- Orrdugulás esetén hatásos lehet a légzést könnyítő és fertőtlenítő csípős paprika, gyömbér, torma vagy a mustár fogyasztása. A rozmaring, a zsálya, a kakukkfű, a lila hagyma és az articsóka természetes antihisztaminként képes csökkenteni a nyálkahártya-duzzanatot. Az antihisztaminok - mint a nevük is mutatja -, a hisztamin nevű gyulladáskeltő anyag hatását tudják ellensúlyozni.
- Gyógynövények közül említést érdemelnek a bodza (mint torokfertőtlenítő), a hársfa, a lándzsás útifű, az ökörfarkkóró, a szappanfű és a tüdőfű (mint köhögéscsillapítók és köptetők), a kamilla, a palástfű és a zsálya (mint gyulladáscsökkentők és nyálkahártya-tisztítók), végül a csüdfű, mely kiválóan alkalmazható vírusok szaporodásának visszaszorítására.
- A már említett méhészeti gyógytermékek közül a propoliszt a gyulladásgátló, helyi érzéstelenítő és vírusölő hatása miatt, a lépes mézet elsősorban a torokfájás, légcsőhurut, orr- és homloküreg gyulladás panaszainak enyhítésére, a méhkenyeret pedig antihisztaminikus hatása miatt ajánlott alkalmazni.
- Az ásványi anyagok közül a szelénnek lehet még fontos szerepe az influenza gyors lefolyását, gyógyulását tekintve. Forrásai: tengeri halak, tenger gyümölcsei, teljes értékű gabonák, szezámmag, paradió.