Ne hámozzuk meg az édesburgonyát!

A magyar konyhákban is egyre gyakrabban használják az édesburgonyát. Nem csak különleges íze miatt érdemes rendszeresen fogyasztani ezt a zöldséget!

A reformkonyhák közelmúltban felkapott alapanyaga a batáta vagy más néven édesburgonya . A gyökérgumójáért termesztett növényfaj rendszertanilag nem rokona a burgonyának (igaz, hasonlít rá), viszont valóban édes, és az itthon ismert narancssárga mellett lilás és pirosas változata is kapható. Nem csak különleges íze miatt érdemes fogyasztani, az édesburgonya ugyanis nagyon egészséges hozzávalója lehet bármilyen fogásnak!

Édesburgonya: néhány ínycsiklandó receptet ajánlunk A közönséges burgonya hazánkban kedvelt zöldségféle, de a valójában nem burgonyaféle édesburgonya is kezd igazán népszerűvé válni. Hogyan fogyasszuk? Íme néhány recept !

Az édesburgonya ezért egészséges

Az édesburgonya kalória- és szénhidráttartalma is jóval alacsonyabb, mint a krumplié, ráadásul a szemünk és bőrünk egészségéhez elengedhetetlen A-vitamin is bőséggel megtalálható benne. Már egy közepes méretű édesburgonya is fedezi a szervezetünk A-vitamin-szükségletének majdnem négyszeresét! Emellett az édesburgonya C- és B6-vitaminban is gazdag, ami az idegrendszer egészségét szolgálja.

Az édesburgonyát nem csak a különleges íze miatt érdemes fogyasztani
Az édesburgonyát nem csak a különleges íze miatt érdemes fogyasztani

A benne található káliumnak és magnéziumnak köszönhetően pedig a vérnyomás szabályozásában, illetve a szívbetegségek megelőzésében is fontos szerepe lehet. Magas vastartalma mindemellett segít, hogy megfelelő legyen az energiaszintünk, továbbá támogatja a vörösvérsejtek termelődését is.

Rosttartalma sem elhanyagolható, aminek az egészséges emésztési folyamatokban lehet nagy szerepe. Egy átlagos nagyságú édesburgonya körülbelül négy gramm növényi rostot tartalmaz, így hosszabb ideig biztosít teltségérzetet a krumplinál, és a glikémiás indexe is alacsonyabb.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogyan fogyasszuk az édesburgonyát?

Vásárláskor érdemes az édesburgonya színét is figyelembe venni: kutatások szerint ugyanis minél mélyebb, élénkebb színe van a zöldségnek, annál magasabb a tápanyagtartalma is. Mindegy, hogy a narancssárga, a lila vagy a piros változatát fogyasztjuk, mindegyik ugyanolyan gazdag az említett vitaminokban és ásványi anyagokban. Ráadásul meghámoznunk sem javasolt, a héjban ugyanis rengeteg rost és antioxidáns van! Főzve, párolva és sütve is megőrzi vitamintartalmát - utóbbi esetben zsír helyett egy kevés olívaolajat érdemes használni.

Forrás: Time

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra