Nem csak a glutén ártalmas a búzában

Nem a glutén az egyedüli olyan összetevője a búzából készült élelmiszereknek, amely egészségügyi problémákat okozhat. Az amiláz-tripszin-gátlók a bélben és más szervekben is gyulladást kelthetnek.

A búzában található, amiláz/tripszin -gátlónak (amylase/trypsin inhibitors, ATI) nevezett fehérjék szerepet játszanak egy sor krónikus gyulladásos kórkép, például a szklerózis multiplex, az asztma és a reumás ízületi gyulladás (reumatoid artritisz) kialakításában - számolt be eredményeiről egy német kutatócsoport az európai gasztroenterológusok idén Bécsben rendezett találkozóján, az UEG Weeken. A mainzi Johannes Gutenberg Egyetem kutatói Detlef Schuppan professzor irányításával hosszú évek óta munkálkodnak azon, hogy felderítsék az ATI-k kapcsolatát az emésztőrendszeri és egyéb krónikus gyulladásos betegségekkel - írja az Origo.hu .

A gabonából készült élelmiszerek allergiás reakciót válthatnak ki. Nem csak a glutén veszélyes
A gabonából készült élelmiszerek allergiás reakciót válthatnak ki. Nem csak a glutén veszélyes

A búza evolúciós léptékkel mérve csak a közelmúltban - az újkőkortól, nagyjából 12 ezer évvel ezelőttől kezdve - került be az ember étrendjébe. E rövid idő nem adott lehetőséget arra, hogy maradéktalanul alkalmazkodjunk az új táplálék feldolgozásához. A búzában és a vele rokon gabonanövényekben - árpában, rozsban - található egyes fehérjék a teljes emberi populáció legalább egy százalékában immunreakciót , és ennek következtében gyulladásos tüneteket idéznek elő.

Korábban a kutatások többsége a búzában tároló funkciót betöltő gluténfehérjékre, illetve az általuk okozott emésztőszervi problémákra koncentrált, azonban Schuppan és munkatársai arra hívják fel a figyelmet, hogy a gluténtól eltérő szerkezetű és funkciójú - a búzanövény kártevők elleni természetes védelmét biztosító - ATI-k kedvezőtlen egészségügyi hatása legalább olyan jelentős, ráadásul gyakran túllépi az emésztőrendszer határait.

Hosszú ideje tartó heves vita zajlik arról a tudósok között, hogy a gluténérzékenység valós egészségügyi probléma-e. Egy friss tanulmány azt mutatja, hogy bizony az. Részletek!

Az ATI-k fogyasztása a legkülönbözőbb szervekben, így a vesében, a lépben, az agyban és a nyirokcsomókban is gyulladásos folyamatokat indíthat el, továbbá a súlyosbíthatja nemcsak a gyulladásos bélbetegségek , de a reumatoid ízületi gyulladás, a szklerózis multiplex, az asztma, a lupusz (bőrfarkas) és az alkoholfüggetlen májbetegség tüneteit.

Az ATI-k a búzafehérjéknek csak mintegy 4 százalékát teszik ki, mégis erős immunválaszt válthatnak ki elsődlegesen a bélben, majd onnan tovaterjedve a szervezet más szöveteiben. Az ATI-k azon túl, hogy súlyosbíthatják az emésztőszerveken kívüli gyulladásos betegségek lefolyását, szerepet játszhatnak a nem cöliákiás gluténérzékenység kialakításában.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: Origo.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.