Nincs év vége stressz nélkül? Így kíméljük az emésztésünket

A karácsonyt megelőző időszak sokaknak jóval stresszesebb az átlagosnál, a tartós szorongás pedig az emésztésünk egészségére is húzódhat. Mutatjuk, hogyan kímélhetjük meg magunkat a kellemetlen panaszoktól.

Az ünnepi időszakhoz fejben a meghitt családi együttlétet, a békességet és a lelki elcsendesedést kapcsoljuk, sok ember számára azonban az ünnepek (de főleg az azt megelőző hetek) állandó szorongással is járnak. Az év végi hajtás a munkahelyeken, a karácsonyi ajándékok miatti tolongás a zsúfolt üzletekben, az ünnepi programok megszervezése mind hozzájárulhat ahhoz, hogy szentestére testileg és lelkileg is teljesen kimerültnek érezhessük magunkat. A tartós szorongásba pedig szó szerint belebetegedhetünk.

szorongás, stressz, karácsony, emésztés
A tartós szorongásnak emésztésünk látja kárát. Fotó: Getty Images

Gyakran hangoztatjuk, hogy a stressz a „gyomrunkra húzódik”, vagy akár azt, hogy „gyomoridegünk” van. Ezek a kifejezések pedig arra is utalnak, hogy a szorongás hosszabb távon többféle emésztőrendszeri panasz kialakulásában is szerepet játszhat. A szorongással járó testi folyamatok már önmagukban is hozzájárulhatnak a különféle kellemetlen tünetekhez – a hasfájástól a székrekedésen át a hasmenésig –, súlyos esetben pedig a probléma akár gyomorfekélyt is kiválthat.

A másik ok pedig a stresszhez kapcsolódó káros szokásokból ered: hatására ugyanis sokan fogyasztanak fokozott mértékű alkoholt vagy dohányoznak, ami miatt a gyomorégés és a refluxos panaszok is visszatérő gondot okozhatnak. A stressz sok esetben ráadásul alvászavarokat is kiválthat, ami szintén hozzájárulhat a különböző emésztőrendszeri problémák kialakulásához, de akár a depresszió vagy a cukorbetegség kifejlődését is elősegíti. Hogyha elkerülnénk ezeket a kellemetlen panaszokat, érdemes az ünnepi időszakban is kiemelt figyelmet fordítani az alábbiakra.

Készítsük fel a házi patikánkat is az ünnepekre

A szorongás az étvágyunkra is komoly hatással van, elég csak a stresszevésnek hívott jelenségre gondolni, amelynek során a lelki nyomás alatt lévő emberek az átlagosnál jóval nagyobb kalóriamennyiséget visznek be a szervezetükbe. Sokaknál viszont éppen, hogy étvágytalanságot válthat ki a szorongás, amelynek hatására nemcsak vitamin- és ásványianyag-hiány léphet fel, de az elégtelen rostfogyasztás miatt székrekedés is jelentkezhet.

Ezek a napok amúgy sem a diétás étrendről szólnak, egy megterhelőbb ebéd után pedig gyakran jelentkezhet puffadás vagy más emésztőrendszeri zavarok. Mindenképpen törekedjünk az ünnepek alatt is a mértékletességre, és főleg az esti órákban kerüljük a megterhelő fogásokat. Inkább napi 4-5 alkalommal együnk kisebb adagokat, így az emésztőrendszerünket is kíméljük, és elkerülhetjük a túlevést.

A legjobb, ha a házi patikánkat is előre felkészítjük az ünnepekre. A gyógyszertárakban vény nélkül is elérhetőek olyan készítmények, amelyek a bennük lévő enzimek hatására segítik a fehérje, szénhidrát és zsír lebontását és enyhítik a teltségérzetet. Hogyha gyakran okoz gondot a puffadás, mindenképpen javasolt beszerezni ezekből.

Írjunk listát

Az ünnepi időszakot kísérő szorongás alapja nagyrészt a kapkodás, amely megelőzhető azzal, ha tudatosan felkészülünk az előttünk álló feladatokra. Írjunk listát arról, hogy milyen teendők várnak ránk, belefoglalva akár a rokonlátogatást, a nagytakarítást vagy a mosást is. A bevásárlólistánkat is érdemes aszerint megírni, hogy melyik üzletben milyen ajándékokat találhatunk nagy eséllyel, így elkerülhetjük azt, hogy feleslegesen járjunk végig olyan boltokat, ahol amúgy sem vehetnénk nekünk megfelelő dolgokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hagyjunk magunknak időt az ünneplésre

Minél jobban ráfeszülünk arra, hogy minden szempontból tökéletes álomkarácsonyunk legyen, annál nagyobb az esélye, hogy az ünnepek inkább rémálommá válnak számunkra. A fokozott stressz nemcsak az ünnepi hangulatunkra nyomhatja rá a bélyegét, de a fent felsorolt problémák miatt az egészségünkre is. Érdemes emiatt elengedni a szükségtelen apróságok egy részét, és figyelmünket az ünnepek valódi értékeire összpontosítani: a szeretteinkkel együtt töltött, minőségi időre. Hagyjunk időt magunknak is a pihenésre, kikapcsolódásra, és a munkahelyi problémákat is próbáljuk száműzni a gondolatainkból.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.